Copyright

© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. 2016–2017
Koordynacja projektu: Edyta Ładna, Karol Prokorym
Realizacja: Artur Lasota
Projekt graficzny: Michał Kołakowski
Nadzór artystyczny: Kaia Juszczak
Fotoedycja: Beata Chromik
Filmy: Fotolia - hstiver (A timelapse of sunrise at the Grand Canyon), merlin74 (Timelapse Of The Great Pyramids In Giza Valley, Cairo, Egypt), ReeldealHD (School boy working in laboratory), samey (Rana de ojos rojos,ten), WavebreakMediaMicro (Apples falling in water)
Fotografia: shutterstock

Szkoła podstawowa, klasy 4–8

Chemia Nowej Ery

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Magdalena Kaczanowicz, Justyna Kamińska, Oliwia Pierzyńska, Honorata Piłasiewicz
Redakcja językowa: Kinga Tarnowska, Joanna Sawicka
Fotoedycja: Beata Chromik
Animacje: Adam Gierasimiuk, Marek Nawrocki
Filmy z doświadczeń chemicznych © Nowa Era Sp. z o.o. 
Interaktywne krzywe rozpuszczalności: Adam Gierasimiuk
Fotografie: Włodzimierz Echeński, Piotr Kubat, Putto, Shutterstock
Rysunki: Rafał Buczkowski, Włodzimierz Echeński, Adam Gierasimiuk, Dorota Sameć
Zadania: Małgorzata Mańska, Elżbieta Megiel

Das ist Deutsch! KOMPAKT

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Joanna Kunicka
Redakcja językowa: Sabine Leitner, Boris Bahr, Anna Wankiewicz-Heise, Agata Wojtko
Ćwiczenia: Katarzyna Szachowska
Karty do pracy z filmami: Elżbieta Kozłowska
Miniegzamin gimnazjalny: Małgorzata Kosacka
Fotografie: Shutterstock.com, Thinkstock/Getty Images/iStock
Licencje filmów: ©ITN Source 2014 i 2016 by ©4Learning 2010, Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.; ©Education Clip Library 2012, Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.

Junior Explorer

klasa 4
Autorzy: Sue Clarke, Marta Mrozik (Explorers’ Club pages), Dorota Wosińska (Grammar Guide)
Opracowanie redakcyjne: Katarzyna Przyłęcka, Agnieszka Stępniowska, Marta Mrozik, Iwona Murawska
Redaktor merytoryczny: Katarzyna Niklewska
Korekta językowa: Agata Wojtko, Nick Rattenbury
Fotografie: National Geographic, Shutterstock, Getty Images
Ilustracje: Theodoros Piakis, Robert Bąk
Licencje filmów: National Geographic Learning
Nagrania: Motivation Sound Studios, Andrzej Rewak

Matematyka z kluczem

klasa 4
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Anna Nasiadka, Paulina Staniszewska-Tudruj
Redakcja językowa: Grażyna Oleszkowicz, Paulina Szulim
Autor scenariuszy: Robert Dudzik
Fotoedycja: Beata Chromik, Bogdan Wańkowicz
Lektor: Leszek Zduń
Nagrania i montaż: Start International Polska Sp. z o.o.
Rysunki: Amelia Hałgas (mama Oś, tata Oś, synek Osinek)
Animacje: Marcin Hołubiuk, Piotr Ratajski
Mapy: Redakcja Kartograficzna Nowa Era
Zdjęcia:
Animacje. FOTOCHANNELS: Corbis/Christie's Images (kubizm, Wyścig kolarski w Bordeaux, Andre Lhote); GETTY IMAGES: Corbis Historical/Fine Art (kubizm, Portrait of Pablo Picasso, Juan Gris); SHUTTERSTOCK: 2009fotofriends (piramidy), Africa Studio (akcesoria plażowe), AlenKadr (sztućce), Alexlukin (liść kasztanowca), AlMon (róże), Andrey Eremin (orzechy laskowe 2), Ann Precious (kartka w kratkę), Coprid (plastelina), Diana Taliun (orzechy włoskie 1), Dima Sobko (świeca sześcian), Ekler (przybory geometryczne), fotohunter (bombki), Guryanov Oleg (termometr), HitToon.Com (profesorek), ignatius 63 (świeca prostopadłościan, świeca walec), Igor_S (suwmiarka), iralu (pizzeria), Ivancovlad (bransoletka), Jezper (schody), John Kasawa (klocki), Jose Ignacio Soto (zamek Chambord we Francji), Lipskiy (latarnia), Lorelyn Medina (dzieci z wycinankami), Mushakesa (talerz), Nordling (kredki świecowe), number-one (czekolada), Okuneva Tatiana (pizza), Olesya Feketa (dziecko na wadze), Paddington (słoik miodu), Peter Zaharov (ogród), Premysl (klomb), Provizart (chleb trójkąt), prudkov (świeca kula), remik44992 (drogowskazy), Slawomir Kruz (globus), Stanley Loong (Tower Bridge w Londynie), Sundra (plaża), TTphoto (ogród), undrey (chleb), Veronika Rumko (zeszyt), Virinaflora (dzieci); THINKSTOCK/GETTY IMAGES: altrendo nature (motyl), Comstock (liść klonu), Hemera (kredki, kwiaty, owoce, tablica), iStockphoto (bele słomy, bębenek, bratek, budka dla ptaków, jabłko, kościół w górach, lizaki, most w Lucernie, pergamin, szafa, trawa, witraż), PhotoObjects.net (ławka, świeca stożek), Zoonar (cytryna, motyl) oraz Krzysztof Chojnacki (wycinanki ludowe); Maciej Wróbel (lusterko, znaki drogowe)
Galerie. SHUTTERSTOCK: Mikadun (Taj Mahal), Radoslaw Maciejewski (zamek w Kórniku).

klasa 7
Zadania: Elżbieta Jabłońska, Maria Mędrzycka 
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Anna Drążęk, Aleksandra Gębura, Ewa Rucińska, Elżbieta Zięcina
Redakcja językowa: Zofia Psota 
Rysunki: Sławomir Życiński, Marek Nawrocki 
Konsultacja merytoryczna: Barbara Sasim-Leciejewska

Meine Deutschtour

klasa 7

podręcznik
Autor tekstów: Ewa Kościelniak-Walewska
Korekta językowa: Sabine Leitner
Udział w nagraniach: Boris Bahr, Merle Fischer, Sabine Leitner, Helmut Lüders, Sebastian Lüders, Maximilian Jarczyk, Theresa Jarczyk, Imanuel Leiserowitz i Laura Urraca-Makuch
Realizacja i montaż: Iwo Klimek, I.M.I. Studio
Karty do pracy z filmami: Elżbieta Kozłowska, Sylwia Mróz , Małgorzata Kosacka

zeszyt ćwiczeń
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Dorota Wańkiewicz
Redakcja językowa: Boris Martin Bahr, Sabine Leitner, Anna Wankiewicz - Heise, Agata Wojtko, Alicja Zarzycka, Elke Zowul,
Ćwiczenia: Katarzyna Szachowska
Fotografie: Shutterstock , Archiwum Nowej Ery
Udział w nagraniach: Boris Bahr, Merle Fischer, Sabine Leitner, Helmut Lüders, Sebastian Lüders, Robert Sidor i Laura Urraca-Makuch
Realizacja i montaż: Iwo Klimek, I.M.I. Studio
Karty do pracy z filmami: Elżbieta Kozłowska, Sylwia Mróz , Małgorzata Kosacka
Montaż i authoring filmów: Jarosław Jabłoński
Licencje filmów: ©Education Clip Library 2012 Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.,  ©ITN Source 2014 i 2016 by ©4Learning 2010 Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o., © ZDF Enterprises GmbH

NOWE Słowa na start!

klasa 4
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Katarzyna Wojciechowska
Redakcja językowa: zespół
Fotoedycja: Paulina Łukaszewska
Ćwiczenia: zespół
Ilustracje: Marcin Koziełło, Marcin Franczak
Fotografie: Shutterstock. 

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Katarzyna Wojciechowska
Redakcja językowa: zespół
Fotoedycja: Magdalena Dzwonkowska
Ćwiczenia: zespół
Ilustracje: Marcin Franczak
Fotografie: Shutterstock, Thinkstock.

Planeta Nowa

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Jan Janus, Dariusz Ortman, Paweł Przybylski
Redakcja językowa: Anna Lota, Agnieszka Szymanowska-Pancer
Zadania: Justyna Knopik, Maria Kucharska, Ryszard Przybył, Kamila Skomoroko, Alina Witek-Nowakowska
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Fotografie: Shutterstock: Repina Valeriya (rzepak), rsooll (pszenica), smereka (owies), Vaclav Mach (chmiel) 
Ilustracje: Elżbieta Buczkowska, Rafał Buczkowski, Przemysław Kłosin, Marcin Oleksak, Joanna Ptak
Animacje: Marek Nawrocki
Ilustracje interaktywne: Rafał Buczkowski 
Mapy: zespół kartograficzny

Puls życia

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Piotr Kosznik 
Redakcja językowa: Aleksandra Kowalczyk-Pryczkowska 
Zadania: Jolanta Holeczek, Barbara Januszewska-Hasiec 
Animacje: Adam Gierasimiuk, Marek Nawrocki, Marek Lelek (udźwiękowienie animacji) 
Ilustracje: Rafał Buczkowski, Ewa Kaletyn, Agata Knajdek 
Licencje filmów: © Discovery Education 2017
Polskie opracowanie i adaptacja: Nowa Era Sp. z o.o. 2012

Spotkania z fizyką

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Dorota Brzozowiec-Dek, Miłosz Budzyński, Agnieszka Grzelińska
Redakcja językowa: Anna Lisiecka, Agnieszka Sieczak, Kinga Tarnowska, Marta Zuchowicz
Zadania: Bartłomiej Piotrowski
Fotoedycja: Ewa Szymańska, Bogdan Wańkowicz
Skład: Adam Poczciwek
Fotografie: EAST NEWS/Reporter/Piotr Płaczkowski (ćwiczenia ratowników na lodzie); GETTY IMAGES/Sports Illustrated/John Biever; SHUTTERSTOCK: voylodyon (tęcza), jan kranendonk (karuzela), Stephen Bonk (kajak), Zdorov Kirill Vladimirovich (motorówka), somchaij (kropla wody), Tomasz Ryszewski, tubuceo, Denise Kappa, StudioOneNine (kij bejsbolowy), BlueSkyImage (kobieta z walizką), Pongmanat Tasiri (wazon z kwiatami), Mino Surkala (samochód), Nikiforov Alexander (tramwaj), Katvic (bojer), DenisNata (kajak), ChameleonsEye (kolejka górska), ermess (pojazd na baterie słoneczne), Marc van Vuren (lokomotywa elektryczna), Filip Olejowski (mikser), Maksim Toome (samochód), Iconic Bestiary, Maridav (biegacz), Phase4Studios (wystrzał z broni), Paulo M. F. Pires (odrzutowiec), Prasit Rodphan (pociąg towarowy), Kenkistler (plaża), Photographee.eu (stolarz), gresei, Tim UR (szklanka z lodem), TOMO (para nad jeziorem); THINKSTOCK/GETTY IMAGES/iStockphoto (linie energetyczne), (strzykawka), (zimowy krajobraz); Anna Budzyńska (dłoń z balonem z wodą, spinacze na folii na wodzie, siłomierz z klockiem, linijka z monetą i linijka z papierem, wszystkie doświadczenia w dzienniku laboratoryjnym); Andrew Davidhazy, Professor Imaging and Photographic Technology School of Photo Arts and Sciences/RIT; Bogdan Wańkowicz (łączące się stróżki wody); Agnieszka Żak (spinacz na wodzie, menisk wklęsły), (czajnik)
Rysunki: Miłosz Budzyński: temat 5 zad. 4, temat 6 zad.3, temat 14 zad.32, temat 31 zad.2, temat 32 zad.2, temat 33 zad.1, temat 36 zad.2, temat 39 zad.1, Andrzej Dukata: Dziennik laboratoryjny do tematu 6, Testy powtórzeniowe do działów I, III, IV, V, VI, VII, VIII, temat 11 zad. 4 i 8, temat 17 zad. 1, temat 19 zad. 3, temat 20 zad. 4 i 5, temat 21 Przykład, temat 22 zad. 4, temat 24 zad. 1, temat 25 zad. 4, temat 28 zad. 5, temat 37 zad.4, temat 38 zad. 1, Karta wzorów s. 3 i 4, pozostałe rysunki: Ewelina Baran, Agata Knajdek, Joanna Ptak, Maciej Galiński
Mapa: Nowa Era

Tajemnice przyrody

klasa 4
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Anna Kłopotek 
Redakcja językowa: Aleksandra Kowalczyk-Pryczkowska 
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz 
Animacje: Bartosz Chorąży, Piotr Ratajski, Julia Stanecka, Dawid Antczak, Marta Dettlaff, Jarosław Michalecki, Tomasz Lasotta 
Fotografie: Shutterstock ( Grobla Olbrzyma, Angel Falls, sekwoja, jezioro Turkusowe, Blue Hole, rozwielitka, pantofelek, okrzemki), Panthermedia (oczlik, chmura burzowa), Shutterstock (stare mapy, mgła, chmura warstwowa, chmura kłębiasta, mątwa, poskoczek mułowy, pchła),  Thinkstock (podnawka), Nick Bergkessel Jr (pałanka), Shutterstock ( owczarek niemiecki, owczarek podhalański, mops, labrador, zaprzęg husky), Corbis ( krętek boreliozy, kostki słuchowe, komórka jajowa, plemnik, zapłodnienie, tkanka kostna, tkanka chrzęstna, neuron, tkanka mięśniowa),  Dennis Kunkel ( bakteria), Dr. David Phillips/ (paciorkowiec), Shutterstock ( dzieci na drabinkach, dziecko śpiące, dziecko w wannie, odmowa palenia).
Mapy: Nowa Era Sp. z o.o. zespół kartograficzny

Teen Explorer

klasa 7
Autorzy: Angela Bandis. Diana Shotton, Phillip McElmuray
Współautorzy: Marjorie Jane Rosenberg (Review), Kim Ashmore (Starter), Nicholas Rattenbury (Skills Checkpoint), Matthew Hancock (Explorers Club)
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Urszula Ruzik-Kulińska
Korekta językowa: Graham Carr, Agata Wojtko
Fotografie: Alamy, Getty Images, iStockphoto.com, National Geographic Creative, Robert Harding, Shutterstock, MPS Limited
Licencje filmów: National Geographic Learning
Nagrania: Studio Andrzej Rewak

To jest fizyka

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Dorota Brzozowiec-Dek, Agnieszka Grzelińska
Redakcja językowa: Marta Zuchowicz
Zadania: Marcin Braun, Ewelina Śliwa
Fotoedycja: Ewa Szymańska
Skład: Adam Poczciwek
Fotografie: Shutterstock: Bayanova Svetlana (jabłko), cofkocof (karuzela), Elena Schweitzer (czekolada), ESB Basic (dziewczyna jedząca obiad), Falkiewicz Henryk (parówki), Iablonskyi Mykola (stół), ILYA AKINSHIN (grzałka), Luminis (samochód), Mario Savoia (rowerzysta), Milkovasa (hamulec rowerowy), Petr Student (ciężarówka), ra-design (drewniany klocek), valdezrl (piorun), Agnieszka Żak - pozostałe
Rysunki: Adam Dukata - pozostałe, Antoni Frontczak (sanie), Ewa Pawińska (D Prędkość względna - samochody, D Droga w ruchu prostoliniowym jednostajnie przyspieszonym, Dźwignie zad. 1 i 2, Maszyny proste zad. 2-4), tablica informacyjna, Joanna Ptak (naczynia z wodą), Ewelina Baran, Marta Tarkowska, Wioleta Przybylska, Elżbieta Buczkowska, Przemysław Kłosin, Marcin Oleksak (Maszyny proste zad. 1, D Ciepło właściwe)

Wczoraj i dziś

klasa 4
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Tomasz Bach, Paweł Niewiadomy
Redakcja językowa: Aleksandra Bednarska
Fotografie: GIRO/SE/Andrzej Lange (polski kontyngent), Marek Michalak (bandera), archiwum J.Fila (ruiny Warszawy), Kamil Jóźwiak (baza lotnicza), Wojciech Stróżyk (piłkarze na stadionie), Shutterstock:(flaga, mężczyzna w bibliotece, plakaty ze swastyką)
Ilustracje: Marek Nawrocki, Marta Długokęcka, Elżbieta Buczkowska, Ewelina Baran, Wioleta Herczyńska
Zadania: Tomasz Maćkowski, Bogumiła Olszewska, Wiesława Surdyk-Fertsch
Film: Krzyżacy (produkcja: Trzygłów – Pokazy Historyczne Igor D. Góriewicz)
Lektor: Tomasz Kozłowicz
Nagranie, montaż i udźwiękowienie: Start International Polska Sp. z o.o.
Mapy: Zespół kartograficzny NE

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Michał Błaut, Stefan Horak, Pamela Sierla-Próchnicka, Arkadiusz Wasilewski
Redakcja językowa: Aleksandra Bednarska
Fotoedycja: Magdalena Dzwonkowska
Zadania i teksty: Ewa Fuks, Iwona Janicka, Katarzyna Panimasz
Fotografie: Archiwum Nowej Ery (Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym, Wędrowiec nad morzem mgły, Dama z gronostajem, Na Judahu skale, Pan Tadeusz); Gallo Images Poland/Getty Images: Corbis/Leemage (rewolucja lutowa w Paryżu w 1848 r.), DEA/A. DAGLI ORTI (zgromadzenie w Budapeszcie w 1848 r.); BE&W/bpk (barykada w Berlinie w 1848 r.); TopFoto (moda lat dwudziestych).
Lektor: Tomasz Kozłowicz
Nagranie, montaż i udźwiękowienie: Start International Polska Sp. z o.o.
Mapy: zespół kartograficzny​

Szkoła podstawowa, klasy 4–6

Matematyka z kluczem

klasa 4 
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Anna Nasiadka, Elżbieta Rokicka, Renata Sawicka, Paulina Staniszewska-Tudruj
Redakcja językowa: Grażyna Oleszkowicz, Paulina Szulim
Zadania: Marcin Braun, Agnieszka Mańkowska, Małgorzata Paszyńska
Autor scenariuszy: Robert Dudzik
Skład: Katarzyna Bielejewska
Fotoedycja: Beata Chromik, Bogdan Wańkowicz
Lektor: Leszek Zduń
Nagrania i montaż: Start International Polska Sp. z o.o.
Rysunki: Amelia Hałgas (mama Oś, tata Oś, synek Osinek)
Animacje: Marcin Hołubiuk, Piotr Ratajski
Mapy: Redakcja Kartograficzna Nowa Era
Zdjęcia:
Animacje. FOTOCHANNELS: Corbis/Christie's Images (kubizm, Wyścig kolarski w Bordeaux, Andre Lhote); GETTY IMAGES: Corbis Historical/Fine Art (kubizm, Portrait of Pablo Picasso, Juan Gris); SHUTTERSTOCK: 2009fotofriends (piramidy), Africa Studio (akcesoria plażowe), AlenKadr (sztućce), Alexlukin (liść kasztanowca), AlMon (róże), Andrey Eremin (orzechy laskowe 2), Ann Precious (kartka w kratkę), Coprid (plastelina), Diana Taliun (orzechy włoskie 1), Dima Sobko (świeca sześcian), Ekler (przybory geometryczne), fotohunter (bombki), Guryanov Oleg (termometr), HitToon.Com (profesorek), ignatius 63 (świeca prostopadłościan, świeca walec), Igor_S (suwmiarka), iralu (pizzeria), Ivancovlad (bransoletka), Jezper (schody), John Kasawa (klocki), Jose Ignacio Soto (zamek Chambord we Francji), Lipskiy (latarnia), Lorelyn Medina (dzieci z wycinankami), Mushakesa (talerz), Nordling (kredki świecowe), number-one (czekolada), Okuneva Tatiana (pizza), Olesya Feketa (dziecko na wadze), Paddington (słoik miodu), Peter Zaharov (ogród), Premysl (klomb), Provizart (chleb trójkąt), prudkov (świeca kula), remik44992 (drogowskazy), Slawomir Kruz (globus), Stanley Loong (Tower Bridge w Londynie), Sundra (plaża), TTphoto (ogród), undrey (chleb), Veronika Rumko (zeszyt), Virinaflora (dzieci); THINKSTOCK/GETTY IMAGES: altrendo nature (motyl), Comstock (liść klonu), Hemera (kredki, kwiaty, owoce, tablica), iStockphoto (bele słomy, bębenek, bratek, budka dla ptaków, jabłko, kościół w górach, lizaki, most w Lucernie, pergamin, szafa, trawa, witraż), PhotoObjects.net (ławka, świeca stożek), Zoonar (cytryna, motyl) oraz Krzysztof Chojnacki (wycinanki ludowe); Maciej Wróbel (lusterko, znaki drogowe).
Galerie. SHUTTERSTOCK: Mikadun (Taj Mahal), Radoslaw Maciejewski (zamek w Kórniku).
Karty pracy. Elżbieta Król (drewniane klocki), Radosław Świetlik (cukierki), Maciej Wróbel (monety).

klasa 5 
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Anna Nasiadka, Elżbieta Rokicka, Renata Sawicka, Paulina Staniszewska-Tudruj
Redakcja językowa: Grażyna Oleszkowicz, Paulina Szulim
Zadania: Marcin Braun, Agnieszka Mańkowska, Małgorzata Paszyńska
Autor scenariuszy: Maria Dudzik
Skład: Maciej Matejewski
Fotoedycja: Beata Chromik, Bogdan Wańkowicz
Lektor: Leszek Zduń
Nagrania i montaż: Start International Polska Sp. z o.o.
Rysunki: Amelia Hałgas (dzieci, sala gimnastyczna, dzbanek z sokiem, sala szkolna, mini zoo, worek z ziarnem, misy, warsztat pracy archeologa, cukierki, stragan z warzywami, wnętrze samochodu z GPS, krajobraz zimowy, krajobraz letni, termometr, widok z okna wiosną, widok z okna latem, widok z okna jesienią, widok z okna zimą)
Animacje: Marcin Hołubiuk, Piotr Malesza, Piotr Ratajski
Mapy: Redakcja Kartograficzna Nowa Era
Zdjęcia:
Animacje. Maciej Wróbel (moneta 1 zł i 5 zł); SHUTTERSTOCK: Aleksandr Bryliaev (zegary), HitToon.com (profesorek); THINKSTOCK/GETTY IMAGES: iStockphoto (Białystok, cyfry rzymskie, fontanna, papierowa czapeczka, piłka, puszka, schody, tło, worek z ziarnami słonecznika, zamek w Olsztynie), Hemera (tablica).
Galerie. SHUTTERSTOCK: badahos (Wawel), Dimitrios (posąg Ateny), Tony Magdaraog (opera w Sydney).
Karty pracy. Archiwum Nowej Ery (banknot 10 zł, Eratostenes); Maciej Wróbel (jogurt, ser feta); SHUTTERSTOCK: Amid (karton z sokiem), Ana Blazic (dorosły), Bartłomiej K. Kwieciszewski (Wilanów), Gillian McRedel (krowa), Nigel Paul Monckton (przybory geometryczne), Petr Student (ciężarówka), Richard Griffin (liść), Ustyujanin (nastolatek), wjarek (figury przed kościołem), Yuri Arcurs (chłopiec).

klasa 6 
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Anna Nasiadka, Elżbieta Rokicka, Renata Sawicka, Paulina Staniszewska-Tudruj
Redakcja językowa: Paulina Szulim
Zadania: Marcin Braun, Agnieszka Mańkowska, Małgorzata Paszyńska
Autor scenariuszy: Joanna Bauer
Skład: Dorota Gajda
Fotoedycja: Beata Chromik, Bogdan Wańkowicz
Lektor: Leszek Zduń
Nagrania i montaż: Start International Polska Sp. z o.o.
Animacje: Piotr Malesza
Mapy: Redakcja Kartograficzna Nowa Era
Zdjęcia:
Animacje. Archiwum Nowej Ery (mapy); SHUTTERSTOCK: HitToon.Com (profesorek); THINKSTOCK/GETTY IMAGES: Hemera (tablica), iStockphoto (baniak, chłopiec, cyfry, dom, latarnia i wiatrak, dziewczynka 1, dziewczynka 2, gleba, kalkulator, kamyki, kwiaty, orzeł, samolot, ślimak, trawa, wiadro), Pixland (rowerzysta).
Galerie. BE&W/Wojciech Wójcik (Stilo, Ustka); SHUTTERSTOCK: Artur Bogacki (Rozewie), Dar1930 (Czołpino), Kovaliova Tatsiana (Białowieża); THINKSTOCK/GETTY IMAGES: iStockphoto (Antarktyda).
Karty pracy. PANTHERMEDIA: Bojan Bone (ruda krowa); SHUTTERSTOCK: Anna Karwowska (bańka na mleko), Ekaterina Lin (czarna krowa), KellyNelson (płytki 2), Natursports (bolid F1), Rena Schild (kolarze); THINKSTOCK/GETTY IMAGES: Ingram Publishing (krowy na pastwisku), iStockphoto (płytki 1, pociąg).

My i historia

klasa 4
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Szymon Ciechanowski
Redakcja językowa: Ewa Jeżewska
Fotografie: Aletia/Shutterstock.com, Corel Corporation, Dariush M./Shutterstock.com, Dmitriy Shironosov/Shutterstock.com, Ejwhite/Shutterstock, Frescomovie/Shutterstock.com, Goodluz/Shutterstock.com, Jeanne Hatch/Shutterstock.com, Kzenon/Shutterstock.com, Mikheyev Victor/Shutterstock.com, Wojtek Urbanek
Ilustracje: Marta Długokęcka
Licencje filmów: Potęga Aten / Classical Greece: Athens © BBC 2015, W dolinie Nilu / The Nile Valley: The Nile Valley © BBC 2015, Wycieczka po starożytnym Egipcie / A montage of images showing Egyptian culture and landscape © BBC 2015, Z wizytą w archiwum / Looking through the archives © ECL 2015.
Tłumaczenie filmów z języka angielskiego: Karolina Ksieniewicz
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.
Lektorzy: Daniel Kondraciuk, Tomasz Kozłowicz

klasa 5 
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Szymon Ciechanowski
Redakcja językowa: Ewa Jeżewska
Fotografie: Archiwum Nowej Ery (reprodukcja obrazu Jerzego Ossolińskiego, pas kontuszowy), Marcin Somerlik (woj, książę, chłop, rybak, stragan, woj na palisadzie, drużyna książęca)
Licencje filmów: Wierzenia Słowian (produkcja: Trzygłów – Pokazy Historyczne Igor D. Górewicz), Kim byli żacy? (produkcja: Trzygłów – Pokazy Historyczne Igor D. Górewicz), Średniowieczni rycerze (produkcja: Trzygłów – Pokazy Historyczne Igor D. Górewicz), Katedra w Chartres / World’s Wonders: Chartres Cathedral © BBC 2017, Kaplica Medyceuszy / World’s Wonders: The Medici Chapel © BBC 2017
Tłumaczenie filmów z języka angielskiego: Karolina Ksieniewicz
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.
Ilustracje: Daniel Rudnicki
Lektor: Tomasz Kozłowicz
Mapy: zespół kartograficzny
Statut cechów wrocławskich cytowany za: Renata Poźnikiewicz, Ćwiczenia ze źródłami 5. Historia i społeczeństwo, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 2005, s. 85

Na tropach przyrody

klasa 5
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Michał Kaczorowski, Justyna Leszko
Redakcja językowa: Grażyna Oleszkowicz
Fotoedycja: Beata Chromik
Animacje: Dawid Antczak, Bartosz Chorąży, Marta Dettlaff, Jarosław Michalecki, Piotr Ratajski, Julia Stanecka
Ćwiczenia: Marcin Braun, Wojciech Grajkowski, Marek Więckowski
Fotografie: Adam Brzoza; DIOMEDIA; East News/SPL; Getty Images/Science Photo Library RM; Shutterstock/Dchauy (dolina V-kształtna), hkeita (piłka tenisowa, piłka golfowa), PeJo (dolina U-kształtna); TECHMEX SA
Ilustracje: Nowa Era Sp. z o.o., zespół ilustracyjny
Mapy: Nowa Era Sp. z o.o., zespół kartograficzny

klasa 6
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Justyna Leszko
Redakcja językowa: Katarzyna Miller
Fotoedycja: Beata Chromik, Bogdan Wańkowicz
Filmy: Adam Brzoza (rozpuszczanie się substancji), Diomedia (tajga, pingwiny)
Animacje: Dawid Antczak, Marta Dettlaff
Ćwiczenia: Marcin Braun, Wojciech Grajkowski, Marek Więckowski
Zdjęcia: A. Cieszewscy (Tybet); Corbis (drzewa cynamonowe); PantherMedia ‑ Willy Brüchle (Ayers Rock), Chris Hill (waga), invictus99 (ciężarówka), Tyler Olson (EKG), Arina Zalachin (basen); Shutterstock (dąb korkowy, mak); Photobac (traktor), Mavar (tankowanie gazu), Hunor Focze (meteor), Rafal Cichawa (jezioro Titicaca), Fernando Pallares (Kilimandżaro); Thinkstock/Getty Images (rynek w Krakowie, dymiące kominy, smog nad Krakowem, filtr odkurzacza, otwieranie okna, odkurzacz, ciężarówka, palnik gazowy, butla gazowa, badanie mózgu, mózg, kolarz, meteor, wędkarz,u dentysty, tarcze hamulcowe, zapałka, odważniki, kombajn, brylant, lodowiec, Matterhorn, Dolina Pomników, przyprawy, wysuszony pieprz, pieprz czarny, cynamon, gałka muszkatołowa, goździkowiec, goździki, owoc gałki muszkatołowej, Jezioro Genewskie, jezioro Como, żółte koralowce, polipy koralowców, archipelag, most na rzece, stacja nad Bajkałem, wiadukt; iStock/marylin barbone (dąb szypułkowy), iStock/Simcoemedia (kaktus), iStock/Sophie Bengtsson (wiśnia)
Mapy: Nowa Era sp. z o.o., zespół kartograficzny
Rysunki: Marek Nawrocki

Słowa na start!

klasa 4
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Mateusz Witkowski
Redakcja językowa: zespół
Fotoedycja: Krzysztof Kowalski
Ćwiczenia: zespół
Fotografie: Shutterstock, Thinkstock
Licencje filmów: Puść wodze fantazji / Once upon a time... ©BBC 2016, Zobacz kopalnię w Wieliczce / World’s Wonders: Polish Salt Mines 27/40 ©BBC 2016; Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.
Lektor: Tomasz Kozłowicz, Daniel Kondraciuk

klasa 5
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Mateusz Witkowski
Redakcja językowa: zespół
Fotoedycja: Krzysztof Kowalski
Ćwiczenia: zespół
Ilustracje: Marcin Koziełło
Fotografie: East News: Lehtikuva Oy (dom w wieży); Shutterstock: Eric Gevaert (łódka), Eric Isselee (paw), Jenn Huls (walizka), mrówka, photka (niezbędnik), Hawaje, Borja Laria (pies z kwiatów), osioł, sowa, wdeon (rzeźba z piasku), zamek w Lidzbarku Warmińskim
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.
Lektor: Tomasz Kozłowicz

klasa 6
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Katarzyna Wojciechowska, Marta Mierzwicka-Liedke
Redakcja językowa: zespół
Fotoedycja: Agata Reclaf, Magdalena Dzwonkowska
Ćwiczenia: zespół
Ilustracje: Marcin Koziełło
Fotografie: Archiwum Nowej Ery: Degas, Rozwadowski; East News: REPORTER (billboard), Jan Bielecki (logo WOŚP); PantherMedia: Cathy Yeulet (uczniowie z nauczycielem); Shutterstock: biblioteka, dzieci przy ognisku, dziewczynki przed komputerem, parada, rybak, Szekspir, układanie puzzli, Yuri Arcurs (chłopiec i mężczyzna przed laptopem); Thinkstock: chłopak na deskorolce, chłopak z językiem, dziecko w słuchawkach, dziecko z pisankami, lekarz, małpa, poduszka, rąbanie drewna, samochód z bagażami, sześć ramion
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.
Lektor: Tomasz Kozłowicz

Tajemnice przyrody

klasa 4
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Anna Kłopotek
Redakcja językowa: Grażyna Oleszkowicz
Fotoedycja: Beata Chromik
Animacje: Bartosz Chorąży, Piotr Ratajski, Julia Stanecka, Dawid Antczak, Marta Dettlaff, Jarosław Michalecki, Tomasz Lasotta
Ćwiczenia: Jolanta Golanko, Urszula Moździerz, Joanna Stawarz
Filmy: Wigierski Park Narodowy
Fotografie: PantherMedia/Robert Mertl (żmija) i Thinkstock/Getty Images/iStockphoto (bocian, niedźwiedź, pstrąg)
Ilustracje: Zespół ilustracyjny Nowa Era Sp. z o.o. 
Mapy: Nowa Era Sp. z o.o. zespół kartograficzny

klasa 5 
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Anna Kłopotek 
Redakcja językowa: Grażyna Oleszkowicz 
Fotoedycja: Beata Chromik 
Animacje: Bartosz Chorąży, Piotr Ratajski, Julia Stanecka, Dawid Antczak, Marta Dettlaff, Jarosław Michalecki, Tomasz Lasotta 
Ćwiczenia: Jolanta Golanko, Urszula Moździerz, Joanna Stawarz, Dominik Marszał
Fotografie: shutterstock_80873092_Oleg_Mit, AMCieszewscy (puszcza), Michal Rosenstein (pole uprawne), Przemyslaw Wasilewski (koparka w lesie), Thinkstock (siekiera), Shutterstock (pszenica), Shutterstock (dziewczynka), Susan Robinson (rezerwat Hedera), Pawel Fabijanski (Kamienne Miasto), Janusz Puskarz (Prządki), Shuterstock (Warszawa), EAST NEWS/LECH ZIELASKOWSKI (kopalnia), Shuterstock (karpie), Shuterstock (wydma, klif, brzeg płaski), wojcik Wojciech (ujście), Thinkstock (tytoń, burak cukrowy, chmiel, pole), Shutterstock (rakieta, kij do golfa), Thinkstock ( koniczyna, słonecznik, konwalia, zawilec)
Ilustracje: Ewelina Baran, Marta Tarkowska, Marcin Franczak, Zespół ilustracyjny Nowa Era Sp. z o.o. 
Mapy: Nowa Era Sp. z o.o. zespół kartograficzny

klasa 6 
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Anna Kłopotek 
Redakcja językowa: Grażyna Oleszkowicz 
Fotoedycja: Beata Chromik 
Animacje: Bartosz Chorąży, Piotr Ratajski, Julia Stanecka, Dawid Antczak, Marta Dettlaff, Jarosław Michalecki, Tomasz Lasotta 
Filmy: Gady krajowe (Nowa Era), Fotolia (wspinaczka małpy, konie na stepie), Rozpuszczanie nadmanganianu potasu w wodzie (Nowa Era)
Ćwiczenia: Jolanta Golanko, Urszula Moździerz, Joanna Stawarz, Małgorzata Mańska
Fotografie: Panthermedia (krab, ślimak, biedronka), Shutterstock (szkielety kręgowców), Thinkstock (żuraw, kura, pazurki, wiosło, kaczka), Shutterstock (piętra alpejskie), Shutterstock (gaz, tankowanie, butla), Shutterstock (fala, wiatrak)
Mapy: Nowa Era Sp. z o.o. zespół kartograficzny

Teraz polski!

klasa 4
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Karolina Cierzan
Redakcja językowa: zespół
Fotoedycja: Krzysztof Kowalski
Ćwiczenia: zespół
Fotografie: Shutterstock, Thinkstock
Licencje filmów: Kolorowe kwiaty / A montage of images showing various brightly coloured flowers ©BBC 2016, Mumie i archeolodzy / The opening of a newly discovered ancient Egyptian sarcophagus containing a mummy ©BBC 2016, Kot w różnych kulturach i religiach / Animal Rites: Cat 8/12 ©BBC 2016, Puść wodze fantazji / Once upon a time... ©BBC 2016, Spójrz w niebo! / Atmospheric artistry ©BBC 2016, Witajcie w dżungli / Welcome to the jungle ©BBC 2016, Zwierzęta domowe / Pets do the funniest things ©BBC 2016; Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.
Lektor: Tomasz Kozłowicz

klasa 5
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Karolina Cierzan
Redakcja językowa: zespół
Fotoedycja: Krzysztof Kowalski
Ćwiczenia: zespół
Ilustracje: Marcin Koziełło
Fotografie: East News: Gerard Lacz (gepard), Shutterstock: Alaettin Yildirim (drewniany zegar), Alexey Losevich (chłopiec z parasolem), Alexandr Makarov (lwiątko), AndyTu (wachlarz), ArTDi101 (brzozy), Candy Box Images (wieszanie obrazu), Elena Scheitzer (księżyc), Eric Gevaert (łódka), Igor Gratzer (telefon), Igor Sokolov (breeze) (kwiaty), Iliuta Goean (zając), Imaake (zegar z kukułką), Ints Vikmanis (złoty zegar), Jenn Huls (walizka), Kelvin Wong (czerwony zegar), leniwiec, MaszaS (dzieci na plaży), Oleksiy Mark (plac Zamkowy), Pałac Kultury i Nauki, plac zamkowy, pałac w Wilanowie, photka (niezbędnik), pio3 (dzieci na sankach), Piotr Wawrzyniuk (chorujące dziecko), Raulin (rycerze), rodzinka na dworcu, Ronald Sumners (gra na trąbce), rynek warszawski, slyhy (zachód słońca), Stanisław Tokarski (zespół ludowy), Tom Pingel (kocię), Uluc Ceylani (aparat fotograficzny), warszawska Syrenka
Licencje filmów: Teatr grecki / Ancient Greek were the first people to build public out-door theaters © BBC 2017, Pałac króla Minosa w Knossos / World's Best 01: Ancient Sites, Knossos (8/10) © BBC 2017, Charakteryzacja i kostium / Images to inspire children to write plays with animal characters © BBC 2017, Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.
Lektor: Tomasz Kozłowicz 

klasa 6
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Marta Mierzwicka-Liedtke
Redakcja językowa: zespół
Fotoedycja: Agata Reclaf, Magdalena Dzwonkowska
Ćwiczenia: zespół
Ilustracje: Marcin Koziełło
Fotografie: Agata Reclaf (wykonanie etui na telefon); AP/Fotolink: Disney-Pixar (Potwory i spółka); Archiwum Nowej Ery: Rozwadowski; BE&W/Landmark Media: (ptak); East News: Album/Walt Disney Animation Studios (Kraina lodu), Supplied by Capital Pictures (kosmici), DreamWorks Animation; Panthermedia: Andrzej Tokarski (jesienny las), Brad Collett (Meksykanin), Danilo Sanino (radosny piesek), dwiedemann (zegarmistrz),Galina Starintseva (musaka), Jan Mika (ognisko z kiełbaskami), kirza (słoń), pressmaster (Mikołaj), rycerz, Tristan Ben Mahjoub (knedliki), Iuliia Sokolovska (wycieczka rowerowa), Yael Weiss (radosny pan), zooco (żąglujący krokodyl); Shutterstock: butelka, chłopiec z pięścią, chomik, dziewczyna z gitarą, dziewczyna z gitarą, dynamit, dziewczynka z koniem, emotikon, gawron, gejzer, gorące źródło, góry, karta as, kobieta na saniach, koń z gałęzi, marchewki, mikołaj na plaży, owad, pan z czerwoną buzią, park, pies z kwiatów, pingwin, radiowiec, Robyn Mackenzie (fiołki), rodzina przy samochodzie, rzeźba z piasku, sikorka, Szekspir, szermierze, szklanka, tukan, układanie puzzli, zły pan w garniturze; Thinkstock/Getty Images: Creatas Images (herbata), Darrin Klimek (dzieci pod namiotem), fotooxotnik (gil), iStock/SurkovDimitri (karmienie ptaków), monkeybusinessimages (rzucanie śnieżkami), osioł, poduszka, radosna pani, rąbanie drewna,  samochód z bagażami, spadochroniarz, występ chłopców
Licencje filmów: A collection of unusual musical instruments from different cultures / Muzyka z różnych stron świata © BBC 2017, Sculptural art made from recycled materials / Rzeźby ze śmieci © BBC 2017Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.
Lektor: Tomasz Kozłowicz

Wczoraj i dziś

klasa 4
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Paweł Niewiadomy, Szymon Ciechanowski, Ewa Jeżewska
Redakcja językowa: Ewa Jeżewska, Marcin Michalczyk, Jarosław Błochowiak
Fotoedycja: Krzysztof Kowalski, Agata Reclaf
Licencje filmów: Akustyka w Greckim teatrze / Ancient Greek were the first pe ople to build public out-door theaters ©BBC 2015 Potęga Aten / Classical Greece: Athens © BBC 2015, Wycieczka po starożytnym Egipcie / A montage of images showing Egyptian culture and landscape © BBC 2015,Cywilizacja narodziła się w Mezopotamii / Civilization Begins in Mesopotamia: Mesopotamia © BBC 2015, Dramatyzm starożytnych igrzysk olimpijskich / The Culture of Classical Greece: Dramatisation of the Ancient Olympic Games © BBC 2015, Leptis Magna – miasto w afrykańskiej prowincji Rzymu / World’s Wonders: Leptis Magna 15/40 © BBC 2015, Partenon / World’s Wonders: The Parthenon 29/40 © BBC 2015
Fotografie: Aletia/Shutterstock.com, Corel Corporation, Dariush M./Shutterstock.com, Dmitriy Shironosov/Shutterstock.com, Ejwhite/Shutterstock, Frescomovie/Shutterstock.com, Goodluz/Shutterstock.com, Jeanne Hatch/Shutterstock.com, Kzenon/Shutterstock.com, Mikheyev Victor/Shutterstock.com, Atlantide Phototravel/Corbis, Richard T. Nowitz/CORBIS, Borislav Marinic / Alamy, Wojtek Urbanek, Archiwum Wydawnictwa Tłumaczenie filmów z języka angielskiego: Karolina Ksieniewicz
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.
Lektorzy: Daniel Kondraciuk, Tomasz Kozłowicz
Ilustracje: Przemysław Kłosin, Marta Długokęcka, Wioleta Przybylska, Ewelina Baran, Rafał Buczkowski, Michał Pawlik-Gwozdecki, Aleksandra Szpunar, Ewa Kaletyn, Paulina Tomaszewska, Małgorzata Gregorczyk, Maciej Galiński, Marek Nawrocki

klasa 5
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Paweł Niewiadomy
Redakcja językowa: Marcin Michalczyk, Jarosław Błochowiak, Marcin Januszewski, Ewa Jeżewska
Fotoedycja: Agata Reclaf
Licencje filmów: Legenda o Lechu, Czechu i Rusie / Gród w Gnieźnie /Architektura średniowiecza / Średniowieczni rycerze / W średniowiecznym mieście / Trójpolówka / Krzyżacy / Na statku Kolumba / Architektura renesansu / Zróżnicowanie stanu szlacheckiego / Folwark szlachecki © Copyright by Nowa Era
Fotografie: Horia Bogdan/Shutterstock.com, Imagebroker/Diomedia, Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/kirilart
Lektorzy: Daniel Kondraciuk, Tomasz Kozłowicz, Ksawery Jasieński
Ilustracje: Ewa Kaletyn, Aleksandra Szpunar, Paulina Tomaszewska, Małgorzata Gregorczyk, Daniel Rudnicki, Marta Długokęcka, Ewelina Baran, Ela Buczkowska, Joanna Ptak, Marcin Oleksak

klasa 6
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Paweł Niewiadomy, Grzegorz Grzywiński
Redakcja językowa: Anna Gumowska, Ewa Jeżewska, Marcin Januszewski
Fotoedycja: Krzysztof Kowalski
Fotografie: Archiwum Wydawnictwa („Kucie kos” Artura Grottgera, niemieckie zarządzenie z czasów II wojny światowej); BE&W: Donat Brykczyński (Lech Kaczyński), ULLSTEINBILD - Axel Springer Syndication GmbH (Lech Wałęsa), ULLSTEINBILD - Berlin Press (Aleksander Kwaśniewski); EAST NEWS: AKG Images (tramwaj na ulicach Berlina), Centralne Archiwum Wojskowe (gen. Emil Fieldorf), Roger Viollet (żołnierze w maskach przeciwgazowych), Zbiory Zofii Pileckiej/Reporter/Tomasz Barański - reprodukcja (rot. Witold Pilecki); FORUM: Filip Błażejowski (Bronisław Komorowski), Marek Skorupski - reprodukcja(fabryka Poznańskiego w Łodzi, mjr Zygmunt Szendzielarz pseud. „Łupaszka”), Paweł Wojtyczka (Pałac Poznańskiego w Łodzi), TopFoto (moda przedwojenna); FOTOCHANNELS/CORBIS: Bettmann/Lewis Hine (dzieci pracujące w fabryce), Bridgeman Images (żołnierze strzelający z karabinu maszynowego, czołg z czasów I wojny światowej).
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.
Lektor: Tomasz Kozłowicz
Ilustracje: Marta Długokęcka, Ewelina Baran, Daniel Rudnicki

World Explorer

klasa 4
Autorzy: Sue Clarke, Jennifer Heath, Michele Crawford, Marta Mrozik-Jadacka (Explorer’s Club pages), Dorota Wosińska (Grammar Guide)
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Marta Mrozik, Agnieszka StępniowskaRedaktor merytoryczny: Katarzyna Niklewska
Korekta językowa: Agata Wojtko, Nick Rattenbury
Fotografie: National Geographic, Shutterstock, Thinkstock

klasa 5
Autorzy: Sue Clarke, Jennifer Heath, Michele Crawford, Marta Mrozik-Jadacka (Explorer’s Club pages), Dorota Wosińska (Grammar Guide)
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Marta Mrozik, Agnieszka StępniowskaRedaktor merytoryczny: Katarzyna Niklewska
Korekta językowa: Agata Wojtko, Nick Rattenbury
Fotografie: National Geographic, Shutterstock, Thinkstock
Licencje filmów: National Geographic Learning
Nagrania: Motivation Sound Studios

klasa 6
Autorzy: Patricia Reilly, Marta Mrozik-Jadacka, Dorota Wosińska
Redaktorzy prowadzący: Katarzyna Niklewska, Agnieszka Stępniowska, Magdalena Pater
Korekta językowa: Agata Wojtko
Fotografie: National Geographic, Shutterstock
Licencje filmów: National Geographic Learning
Nagrania: Motivation Sound Studios

Gimnazjum

Chemia Nowej Ery

część 1
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Magdalena Kaczanowicz, Justyna Kamińska, Honorata Piłasiewicz
Redakcja językowa: Kinga Nepelska
Fotoedycja: Beata Chromik
Animacje: Adam Gierasimiuk, Marek Nawrocki
Filmy z doświadczeń chemicznych © Nowa Era Sp. z o.o.
Interaktywne krzywe rozpuszczalności: Adam Gierasimiuk
Fotografie: Włodzimierz Echeński, Piotr Kubat, Putto, Shutterstock
Rysunki: Adam Gierasimiuk
Zadania: Małgorzata Mańska

część 2
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Magdalena Kaczanowicz, Justyna Kamińska, Honorata Piłasiewicz
Redakcja językowa: Kinga Nepelska
Fotoedycja: Beata Chromik
Animacje: Adam Gierasimiuk, Marek Nawrocki
Filmy z doświadczeń chemicznych © Nowa Era Sp. z o.o.
Fotografie: Włodzimierz Echeński
Zadania: Małgorzata Mańska

część 3 
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Magdalena Bartosik
Współpraca redakcyjna: Ewelina Rutkowska
Redakcja językowa: Kinga Tarnowska, Marta Zuchowicz
Realizacja projektu graficznego: Dorota Sameć
Fotoedycja: Beata Chromik
Animacje: Marcin Hołubin, Przemysła Kłosin, Marcin Szałajski, Anna Zakrzewska
Filmy z doświadczeń chemicznych © Nowa Era Sp. z o.o.
Fotografie: Włodzimierz Echeński
Zadania: Małgorzata Mańska

Das ist Deutsch! KOMPAKT

część 1
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Joanna Kunicka
Redakcja językowa: Sabine Leitner, Boris Bahr, Anna Wankiewicz-Heise, Agata Wojtko
Ćwiczenia: Katarzyna Szachowska
Karty do pracy z filmami: Elżbieta Kozłowska
Miniegzamin gimnazjalny: Małgorzata Kosacka
Fotografie: Shutterstock.com, Corbis/Profimedia
Licencje filmów: ©ITN Source 2014 i 2016 by ©4Learning 2010, Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.; ©Education Clip Library
2012, Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.

część 2
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Joanna Kunicka
Redakcja językowa: Sabine Leitner, Boris Bahr, Anna Wankiewicz-Heise, Agata Wojtko
Ćwiczenia: Katarzyna Szachowska
Karty do pracy z filmami: Elżbieta Kozłowska
Miniegzamin gimnazjalny: Małgorzata Kosacka
Fotografie: Shutterstock.com
Licencje filmów: ©ITN Source 2014 i 2016 by ©4Learning 2010, Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.; ©Education Clip Library
2012, Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.

część 3
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Joanna Kunicka
Redakcja językowa: Sabine Leitner, Boris Bahr, Anna Wankiewicz-Heise, Agata Wojtko
Ćwiczenia: Katarzyna Szachowska
Karty do pracy z filmami: Elżbieta Kozłowska
Miniegzamin gimnazjalny: Małgorzata Kosacka
Fotografie: Shutterstock.com
Licencje filmów: ©ITN Source 2014 i 2016 by ©4Learning 2010, Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.; ©Education Clip Library
2012, Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.

English Explorer New

część 1
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Maria Rola, Anna Skwarek
Redakcja językowa: Stephen Davies, Agata Wojtko
Miniegzamin gimnazjalny: Catherine Maple
Fotografie: Shutterstock.com, Thinkstock, Panthermedia
Karty do pracy z filmami: Zofia Grudzińska
Licencje filmów: ©ITN Source by ©4Learning, ©Education Clip Library
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.

część 2
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Maria Rola, Anna Skwarek
Redakcja językowa: Stephen Davies, Agata Wojtko
Miniegzamin gimnazjalny: Catherine Maple
Fotografie: Shutterstock.com, Thinkstock, Panthermedia
Karty do pracy z filmami: Zofia Grudzińska
Licencje filmów: ©ITN Source by ©4Learning, ©Education Clip Library
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.

część 3
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Maria Rola, Anna Skwarek
Redakcja językowa: Stephen Davies, Agata Wojtko
Egzamin gimnazjalny: ©CKE
Fotografie: Shutterstock.com, Thinkstock, Panthermedia
Karty do pracy z filmami: Zofia Grudzińska
Licencje filmów: ©ITN Source by ©4Learning, ©Education Clip Library
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.

Meine Deutschtour

część 1
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Dorota Wańkiewicz
Redakcja językowa: Boris Martin Bahr, Sabine Leitner, Anna Wankiewicz - Heise, Agata Wojtko, Alicja Zarzycka, Elke Zowul
Ćwiczenia: Katarzyna Szachowska
Fotografie: Shutterstock, Archiwum Nowej Ery
Karty do pracy z filmami: Elżbieta Kozłowska, Sylwia Mróz , Małgorzata Kosacka
Montaż i authoring: Jarosław Jabłoński
Skład materiałów online: Jarosław Naus
Licencje filmów:
©Education Clip Library 2012
Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.
©ITN Source 2014 i 2016 by ©4Learning 2010
Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.
© ZDF Enterprises GmbH

część 2
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Dorota Wańkiewicz
Redakcja językowa: Boris Martin Bahr, Sabine Leitner, Anna Wankiewicz - Heise, Agata Wojtko, Alicja Zarzycka, Elke Zowul
Ćwiczenia: Katarzyna Szachowska
Fotografie: Shutterstock.com, Thinkstock/Getty Images/iStock/VvoeVale, Archiwum Nowej Ery
Karty do pracy z filmami: Elżbieta Kozłowska, Sylwia Mróz, Małgorzata Kosacka
Montaż i authoring filmów: Jarosław Jabłoński
Skład materiałów online: Jarosław Naus
Licencje filmów:
©Education Clip Library 2012
Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.
©ITN Source 2014 i 2016 by ©4Learning 2010
Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.
© ZDF Enterprises GmbH

część 3
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Dorota Wańkiewicz
Redakcja językowa: Boris Martin Bahr, Sabine Leitner, Anna Wankiewicz - Heise, Agata Wojtko, Alicja Zarzycka, Elke Zowul,
Ćwiczenia: Katarzyna Szachowska
Fotografie: Shutterstock.com, Thinkstock/Getty Images/iStock/Gianinca Rasile, Panthermedia, Archiwum Nowej Ery
Karty do pracy z filmami: Elżbieta Kozłowska, Sylwia Mróz, Małgorzata Kosacka
Montaż i authoring filmów: Jarosław Jabłoński
Licencje filmów: ©Education Clip Library 2012 Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.,  ©ITN Source 2014 i 2016 by ©4Learning 2010 Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o., © ZDF Enterprises GmbH

Matematyka na czasie!

klasa 1
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Anna Drążek
Redakcja językowa: Kinga Nepelska, Zofia Psota, Agnieszka Sieczak
Rysunki: Sławomir Życiński
Zadania: Elżbieta Jabłońska, Maria Mędrzycka

klasa 2
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Ewa Rucińska, Elżbieta Zięcina
Redakcja językowa: Zofia Psota
Rysunki: Marek Nawrocki
Zadania: Elżbieta Jabłońska, Maria Mędrzycka
Konsultacja merytoryczna: Barbara Sasim-Leciejewska

klasa 3 
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Marcin Minda
Redakcja językowa: Marta Zuchowicz 
Zadania: Elżbieta Jabłońska, Maria Mędrzycka 
Konsultacja merytoryczna: Barbara Sasim-Leciejewska

Planeta Nowa

część 1
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Jan Janus
Redakcja językowa: Aleksandra Kowalczyk-Pryczkowska
Realizacja projektu graficznego: Ewa Burdzel
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Zadania: Maria Kucharska
Fotografie: DigiTouch / Adam Kuras
Ilustracje: Elżbieta Buczkowska, Rafał Buczkowski, Przemysław Kłosin, Marcin Oleksak
Animacje: Marek Nawrocki
Mapy: zespół kartograficzny
Mapy interaktywne: Rafał Buczkowski
Samouczek interaktywny: Adam Gierasimiuk

część 2
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Jan Janus
Redakcja językowa: Aleksandra Kowalczyk-Pryczkowska
Realizacja projektu graficznego: Katarzyna Leszczyńska
Zadania: Maria Kucharska
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Fotografie: BE&W: AGE FOTOSTOCK - Bruno Morandi (Morze Martwe), Kevin O'Hara (pustynnienie); ALAMY - Craig Lovell (rzeka okresowa), Edward Parker (las równikowy wilgotny); PHOTOSHOT/Bruce Coleman Inc./Lev Veisman (rzeka na Syberii); PHOTOSHOT/N.H.P.A./Patrick Fagot (umiarkowany ciepły kontynentalny suchy); FOTOCHANNELS.COM/CORBIS: Atlantide Phototravel (zwrotnikowy suchy), Darrel Gulin (okołobiegunowy subpolarny), Zefa/Tony Craddock (umiarkowany chłodny kontynentalny); GALLO IMAGES/GETTY IMAGES: Gamma-Rapho/Herve Gloaguen (pasterstwo koczownicze); Marek Bytom (Mount Everest); NASA: Goddard Space Flight Center Scientific Visualization Studio (zmiany zasięgu paku lodowego w Arktyce).
Ilustracje: Elżbieta Buczkowska,
Interaktywne galerie zdjęć: Rafał Buczkowski
Mapy interaktywne: Rafał Buczkowski
Mapy: zespół kartograficzny

część 3
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Jan Janus, Paweł Przybylski, Dorota Urbaniak
Redakcja językowa: Anna Lota
Realizacja projektu graficznego: Mateusz Wysiecki
Zadania: Justyna Knopik
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Fotografie: Shutterstock: Repina Valeriya (rzepak), rsooll (pszenica), smereka (owies), Vaclav Mach (chmiel)
Ilustracje: Elżbieta Buczkowska
Mapy: Wioleta Kluczek, Mikołaj Cacopulos

Puls Ziemi

część 1
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Dariusz Ortman
Redakcja językowa: Sylwia Kołonowicz, Aleksandra Kowalczyk-Pryczkowska, Katarzyna Miller, Agnieszka Szymanowska-Pancer
Realizacja projektu graficznego: Ewa Burdzel
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Animacje: Marek Nawrocki
Fotografie: Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/Design Pics (dolina alpejska), Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/Aiyana Paterson&nbsp-&nbspZinkand&nbsp(paproć odciśnięta w węglu), Shutterstock/Denis_A (lawa wulkaniczna), Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/LiamGoodwin (osuwisko), Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/CristiNistor (obryw skalny), Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/puchan (brama krasowa), Shutterstock/slavcic (iglica krasowa), Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/Filip Fuxa (rzeka górska), Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/Brian Brown (rzeka nizinna), Shutterstock/Rainer Lesniewski (ued)
Ilustracje: Elżbieta Buczkowska, Rafał Buczkowski, Przemysław Kłosin, Marcin Oleksak, Joanna Ptak
Ilustracje interaktywne: Rafał Buczkowski
Mapy: zespół kartograficzny
Mapy interaktywne: Rafał Buczkowski
Samouczek: Adam Gierasimiuk
Zadania: Alina Witek-Nowakowska, Anna Wawrzkowicz

część 2
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Dariusz Ortman
Redakcja językowa: Aleksandra Kowalczyk-Pryczkowska
Realizacja projektu graficznego: Ewa Burdzel
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Fotografie: Shutterstock/Gaspar Janos (lasy liściaste strefy umiarkowanej), Milosz_M (makia), photowind (step), Popova Valeriya (tajga).
Animacje: Marek Nawrocki
Ilustracje: Elżbieta Buczkowska, Wioleta Przybylska
Ilustracje interaktywne: Rafał Buczkowski
Mapy interaktywne: Rafał Buczkowski
Mapy: zespół kartograficzny
Zadania: Alina Witek-Nowakowska

część 3
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Dariusz Ortman
Redakcja językowa: Anna Lota
Realizacja projektu graficznego: Mariusz Trzaskalski
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Ilustracje: Elżbieta Buczkowska
Mapy: Wioleta Kluczek, Mikołaj Cacopulos
Zadania: Ryszard Przybył

Puls życia

część 1
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Ewa Mejłun, Katarzyna Zdanowicz
Redakcja językowa: Katarzyna Miller, Aleksandra Kowalczyk-Pryczkowska
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Zadania: Jolanta Holeczek
Animacje: Marek Nawrocki, Marek Lelek (udźwiękowienie animacji)
Fotografie: Agencja Gazeta/Przemysław Skrzydło (ekrany dźwiękochłonne), BE&W/Alamy Stock Photo/Nigel Cattlin (zaraza żółta), BE&W/Alamy Stock Photo/Clare Gainey (korzeń selera), BE&W/Science Source/Photo Researchers, Inc. (krętki kiły), Diomedia/Science Photo Library RM/AMI IMAGES (bakterie E. coli), Jan Ciesielski (marzanka wonna), Konrad Żelazowski/Fololandia.pl (krwawnik pospolity), Profimedia/Corbis/Visuals Unlimited/Dr. David Phillips (gronkowce), Sławomir Wiktorowicz (pokrzywa), Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/Inzyx (korzenie podporowe kukurydzy)
Ilustracje: Rafał Buczkowski, Wioleta Herczyńska, Ewa Kaletyn, Przemysław Kłosin, Ewa Nawrocka, Marcin Oleksak
Licencje filmów: © ECL 2012
Polskie opracowanie i adaptacja: Nowa Era Sp. z o.o. 2012

część 2
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Ewa Mejłun
Redakcja językowa: Aleksandra Kowalczyk-Pryczkowska
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Zadania: Jolanta Holeczek, Barbara Januszewska-Hasiec
Animacje: Adam Gierasimiuk, Marek Nawrocki, Marek Lelek (udźwiękowienie animacji)
Fotografie: Produkt+Projekt Wolfgang Moll/www.age-simulation-suit.com
Ilustracje: Rafał Buczkowski, Ewa Kaletyn, Agata Knajdek
Licencje filmów: © ECL 2012
Polskie opracowanie i adaptacja: Nowa Era Sp. z o.o. 2012

część 3
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Ewa Mejłun
Redakcja językowa: Aleksandra Kowalczyk-Pryczkowska
Zadania: Jolanta Holeczek, Barbara Januszewska-Hasiec
Ilustracje: Ewelina Baran, Elżbieta Buczkowska, Rafał Buczkowski, Adam Gierasimiuk, Wioleta Herczyńska, Agata Knajdek, Marek Nawrocki

Spotkania z fizyką

część 1
Zadania: Bartłomiej Piotrowski
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Dorota Brzozowiec-Dek, Agnieszka Grzelińska
Współpraca redakcyjna: Miłosz Budzyński
Redakcja językowa: Kinga Napelska, Zofia Psota, Agnieszka Sieczak
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Filmy: Anna Budzyńska
Fotografie: Agnieszka Żak (naelektryzowany balon, balon z wodą - prawo Pascala, odciśnięte prostopałościany), Andrew Davidhazy, Professor Imaging and Photographic Technology School of Photo Arts and Sciences/RIT (zdjęcie stroboskobowe spadającej piłeczki), Anna Budzyńska (menzurka, szkolny siłomierz, siłomierz z ciężarem, schemat soli z plasteliny), Bogdan Wańkowicz (spinacz na wodzie - napięcie powierzchniowe, łączące się stróżki wody - siły przylegania), Mariusz Cieszewski/www.fotcom.biz (mgła), Maciej Wróbel (skok o tyczce), PantherMedia/Desislava Vasileva (rosa, kropla wody - siły spójności), Shutterstock/alexander78 (termometr ścienny), Shutterstock/aodaodaodaod (syfon), Shutterstock/jan kranendonk (karuzela), Shutterstock/Levas (farba w sprayu), Shutterstock/nikkytok (konewka), Shutterstock/Sofi photo (picie przez słomkę), Shutterstock/tubuceo (batyskaf), Shutterstock/voylodyon (tęcza), Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/be_low (linijka), Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/Decent-Exposure-Photography (linie wysokiego napięcia), Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/knotsmaster (waga kuchenna), Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/lendy16 (strzykawka), Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/Meinzahn (wieża ciśnień), Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/Rob van Nostrand (barometr), Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/sewer11 (stoper), Thinkstock/Getty Images/iStockphoto/yanikap (szron), Thinkstock/Getty Images/Zoonar/unknown (termometr lekarski).
Rysunki: Ewelina Baran, Agata Knajdek, Joanna Ptak (gumowa piłeczka); Andrzej Dukata (wykres – 17A, schemat soli, idący chłopcy

część 2 
Zadania: Bartłomiej Piotrowski
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Miłosz Budzyński, Agnieszka Grzelińska
Redakcja językowa: Zofia Psota
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Filmy: Anna Budzyńska
Fotografie: SHUTTERSTOCK/bbernard (koszykarze), SHUTTERSTOCK/BlueSkyImage (kobieta z walizką), SHUTTERSTOCK/ChameleonsEye (kolejka górska), SHUTTERSTOCK/Denise Kappa (ozdoby w samochodzie), SHUTTERSTOCK/DenisNata (kajakarze), SHUTTERSTOCK/ermess (pojazd z panelami słonecznymi), SHUTTERSTOCK/Filip Olejowski (mikser), SHUTTERSTOCK/gresei (filiżanka herbaty), SHUTTERSTOCK/Happy monkey (wędka), SHUTTERSTOCK/Iconic Bestiary (skok do wody – grafika), SHUTTERSTOCK/Katvic (bojer), SHUTTERSTOCK/kenkistler (plaża), SHUTTERSTOCK/Maksim Toome (szybko jadący samochód), SHUTTERSTOCK/Marc van Vuren (lokomotywa), SHUTTERSTOCK/Maridav (biegacz), SHUTTERSTOCK/McCarthy's PhotoWorks (kowalstwo), SHUTTERSTOCK/Meoita (garncarz), SHUTTERSTOCK/Mino Surkala (czerwony samochód), SHUTTERSTOCK/mkrol0718 (termometr), SHUTTERSTOCK/muhamad mizan bin ngateni (żaba), SHUTTERSTOCK/NaturesMomentsuk (koliber), SHUTTERSTOCK/Nikiforov Alexander (tramwaj), SHUTTERSTOCK/Paulo M. F. Pires (myśliwiec F16), SHUTTERSTOCK/Phase4Studios (kobieta z pistoletem), SHUTTERSTOCK/Photographee.eu (stolarz), SHUTTERSTOCK/photosounds (pszczoła), SHUTTERSTOCK/Pongmanat Tasiri (wazon z kwiatami), SHUTTERSTOCK/Prasit Rodphan (pociąg towarowy), SHUTTERSTOCK/revers (cegła klinkierowa), SHUTTERSTOCK/StudioOneNine (piłka i kij bejsbolowy), SHUTTERSTOCK/Willyam Bradberry (delfiny), SHUTTERSTOCK/windu (cegła pełna), SHUTTERSTOCK/Yuriy Seleznev (szklanka i butelka z wodą), Anna Budzyńska (młotek trzymany za trzonek, młotek trzymany za obuch, dwa siłomierze, zrzucanie monet ze stołu, zrzucanie kulek papieru ze stołu).
Rysunki: Miłosz Budzyński, Ewelina Baran (samochód osobowy, samochód ciężarowy), Anna Filak (mapa), Ewelina Baran, Elżbieta Buczkowska, Marcin Franczak, Adam Kłodecki, Marta Tarkowska (obieg wody w przyrodzie)

część 3 i 4
Zadania: Bartłomiej Piotrowski
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Miłosz Budzyński, Agnieszka Grzelińska, Dorota Okulewicz
Redakcja językowa: Zofia Psota
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Filmy: Anna Budzyńska
Fotografie: Adolf Oesterheld Karl (szkice butów elektrostatycznych); BE&W/Alamy Stock Photo: Ajax News & Feature Service (nadawanie sygnałów świetlnych), Charles Stirling (skuter podwodny), Cultura Creative (RF) (czubek igły pod mikroskopem skaningowym), David Savory (robaczek świętojański), Krys Bailey (organy); Nature Picture Library/David Shale (fluorescencyjna ryba); Diomedia: Science Source/Ted Kinsman (trybolunimescencja); Forum: Andrzej Sidor (ligawa); SHUTTERSTOCK: arek_malang (rozmawiające kobiety), Art Konovalov (Renault Twizy), chuyuss (rzutnik do przeźroczy), Gavel of Sky (rozmowa przez telefon stacjonarny), geranan (odbicie w kropli wody), jsouthby (chłopiec puszczający samolocik), Nikolai Tsvetkov (malowanie pistoletem), Pressmaster (rozmowa przez telefon komórkowy), VanderWolf Images (Nissan Leaf), Vikulin (gwizdek), wawritto (banknot w świetle UV); Wikimedia Commons/freestofrobbies, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license (aberracja chromatyczna) oraz Anna Budzyńska (pole magnetyczne wokół zwojnicy, doświadczenie za namagnesowanym gwoździem, doświadczenie ze szklanką wody, doświadczenie z latarką), Ewelina i Bogdan Wańkowiczowie (pola magnetyczne wokół magnesów sztabkowych i podkowiastych, elementy silnika elektrycznego, stół bezcieniowy, odbicie w łyżce, zwierciadła odwrócone).

Śladami przeszłości

część 1
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Michał Błaut, Stefan Horak
Redakcja językowa: Aleksandra Bednarska
Fotoedycja: Magdalena Dzwonkowska
Zadania: Tomasz Maćkowski, Katarzyna Panimasz, Włodzimierz Chybowski
Fotografie: Archiwum Nowej Ery (denar Bolesława Chrobrego), BE&W/AKG Images (Perykles), BE&W/AKG Images/Nimatallah (Justynian), BE&W/AKG Images/Pictures From History (Gwiazda Dawida), wikipedia/Andreas Praefcke, licencja CC-BY 3.0 (Lipsk), BE&W/The Granger Collection (pięściaki), Corel (malowidła naskalne), Gallo Images Poland/Getty Images (Budda), Gallo Images Poland/Getty Images/Sean Gallup (Nefertiti), Indigo/Noam Armonn/Spaces Im (menora), Profimedia/Corbis (siedem sztuk wyzwolonych, Tora), Profimedia/Corbis/Godong/Philippe Lissac (muzułmanie), Profimedia/Corbis/The Art Archive (triumf Marka Aureliusza), Shutterstock (Mekka), Thinkstock/Getty Images (Konfucjusz)
Mapy: zespół kartograficzny

Kształcenie językowe

klasa 1
Opracowanie redakcyjne i merytoryczne: Katarzyna Wojciechowska
Redakcja językowa: Magdalena Brozis

klasa 2
Opracowanie redakcyjne i merytoryczne: Katarzyna Wojciechowska
Redakcja językowa: Magdalena Brozis

klasa 3
Opracowanie redakcyjne i merytoryczne: Katarzyna Wojciechowska
Redakcja językowa: Marcin Januszewski

Przed egzaminem Język polski

Opracowanie redakcyjne i merytoryczne: Joanna Wawrzyńczak-Urbanek, Karina Kosicka, Mateusz Witkowski, Katarzyna Wojciechowska
Redakcja językowa: zespół
Fotoedycja: Magdalena Dzwonkowska
Fotografie: Archiwum Nowej Ery (Suchodolski, Stryjeńska)

Przed egzaminem Matematyka

Zadania: Jerzy Janowicz
Konsultacja merytoryczna: Barbara Sasim-Leciejewska
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Magdalena Spalińska
Redakcja językowa: Kinga Nepelska, Zofia Psota
Rysunki: Andrzej Oziębło 


Wybrane dla Ciebie