Copyright

© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. 2016–2019
Koordynacja projektu: Edyta Ładna, Karol Prokorym
Realizacja: Artur Lasota
Projekt graficzny: Michał Kołakowski
Nadzór artystyczny: Kaia Juszczak
Fotoedycja: Beata Chromik
Filmy: Fotolia - hstiver (A timelapse of sunrise at the Grand Canyon), merlin74 (Timelapse Of The Great Pyramids In Giza Valley, Cairo, Egypt), ReeldealHD (School boy working in laboratory), samey (Rana de ojos rojos,ten), WavebreakMediaMicro (Apples falling in water)
Fotografia: shutterstock

Szkoła ponadpodstawowa

To jest chemia

część 1

Karty ucznia z kartami laboratoryjnymi
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Oliwia Pierzyńska
Animacje: Michał Kołakowski
Filmy z doświadczeń chemicznych © Nowa Era Sp. z o.o.

Maturalne karty pracy z kartami laboratoryjnymi
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Anna Koc, Oliwia Pierzyńska
Redakcja językowa: Joanna Sawicka
Animacje: Michał Kołakowski
Filmy z doświadczeń chemicznych © Nowa Era Sp. z o.o

Szkoła podstawowa, klasy 4–8

Chemia Nowej Ery

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Magdalena Kaczanowicz, Justyna Kamińska, Oliwia Pierzyńska, Honorata Piłasiewicz
Redakcja językowa: Kinga Tarnowska, Joanna Sawicka
Fotoedycja: Beata Chromik
Animacje: Adam Gierasimiuk, Marek Nawrocki
Filmy z doświadczeń chemicznych © Nowa Era Sp. z o.o. 
Interaktywne krzywe rozpuszczalności: Adam Gierasimiuk
Fotografie: Włodzimierz Echeński, Piotr Kubat, Putto, Shutterstock
Rysunki: Rafał Buczkowski, Włodzimierz Echeński, Adam Gierasimiuk, Dorota Sameć
Zadania: Małgorzata Mańska, Elżbieta Megiel

klasa 8 
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Magdalena Bartosik-Bruzda, Magdalena Kaczanowicz, Justyna Kamińska, Oliwia Pierzyńska, Honorata Piłasiewicz
Redakcja językowa: Kinga Tarnowska, Marta Zuchowicz
Realizacja projektu graficznego: Dorota Sameć
Fotoedycja: Beata Chromik
Animacje: Adam Gierasimiuk, Marcin Hołubin, Przemysław Kłosin, Marek Nawrocki, Marcin Szałajski, Anna Zakrzewska
Filmy z doświadczeń chemicznych © Nowa Era Sp. z o.o. 
Fotografie: Włodzimierz Echeński
Zadania: Małgorzata Mańska, Elżbieta Megiel

Das ist Deutsch! KOMPAKT

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Joanna Kunicka
Redakcja językowa: Sabine Leitner, Boris Bahr, Anna Wankiewicz-Heise, Agata Wojtko
Ćwiczenia: Katarzyna Szachowska
Karty do pracy z filmami: Elżbieta Kozłowska
Miniegzamin gimnazjalny: Małgorzata Kosacka
Fotografie: Shutterstock.com, Thinkstock/Getty Images/iStock
Licencje filmów: ©ITN Source 2014 i 2016 by ©4Learning 2010, Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.; ©Education Clip Library 2012, Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.

klasa 8 
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Magdalena Matuszewska
Redakcja językowa: Sabine Leitner, Boris Bahr, Anna Wankiewicz-Heise, Agata Wojtko
Ćwiczenia: Katarzyna Szachowska
Karty do pracy z filmami: Elżbieta Kozłowska
Miniegzamin gimnazjalny: Małgorzata Kosacka
Fotografie: Shutterstock.com, Thinkstock/Getty Images/iStock
Licencje filmów: ©ITN Source 2014 i 2016 by ©4Learning 2010, Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.; ©Education Clip Library 2012, Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.
Nagrania: Nowa Era Sp. z o.o.

Junior Explorer

klasa 4
Autorzy: Sue Clarke, Marta Mrozik (Explorers’ Club pages), Dorota Wosińska (Grammar Guide)
Opracowanie redakcyjne: Katarzyna Przyłęcka, Agnieszka Stępniowska, Marta Mrozik, Iwona Murawska
Redaktor merytoryczny: Katarzyna Niklewska
Korekta językowa: Agata Wojtko, Nick Rattenbury
Fotografie: National Geographic, Shutterstock, Getty Images
Ilustracje: Theodoros Piakis, Robert Bąk
Licencje filmów: National Geographic Learning
Nagrania: Motivation Sound Studios, Andrzej Rewak

Klasa 5
Autorzy: Sue Clarke, Marta Mrozik (Explorers’ Club pages), Dorota Wosińska (Grammar Guide), Katarzyna Kłopska
Konsultacja: Katarzyna Maria Bogdanowicz, Barbara Ściborowska
Redaktor zarządzający: Małgorzata Gutowska
Redaktor prowadzący: Katarzyna Przyłęcka, Agnieszka Stępniowska, Marta Mrozik, Iwona Murawska
Redaktor merytoryczny: Katarzyna Niklewska, Magdalena Myślińska
Korekta językowa: Agata Wojtko, Nick Rattenbury, Graham Carr
Skład i łamanie: Dorota Sameć
Fotografie: National Geographic, Shutterstock, Getty Images, Alamy Stock Photo
Ilustracje: Theodoros Piakis, Artur Ruducha
Licencje filmów: National Geographic Learning
Nagrania: Motivation Sound Studios, Andrzej Rewak

Matematyka z kluczem

klasa 4
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Anna Nasiadka, Paulina Staniszewska-Tudruj
Redakcja językowa: Grażyna Oleszkowicz, Paulina Szulim
Autor scenariuszy: Robert Dudzik
Fotoedycja: Beata Chromik, Bogdan Wańkowicz
Lektor: Leszek Zduń
Nagrania i montaż: Start International Polska Sp. z o.o.
Rysunki: Amelia Hałgas (mama Oś, tata Oś, synek Osinek)
Animacje: Marcin Hołubiuk, Piotr Ratajski
Mapy: Redakcja Kartograficzna Nowa Era
Zdjęcia:
Animacje. FOTOCHANNELS: Corbis/Christie's Images (kubizm, Wyścig kolarski w Bordeaux, Andre Lhote); GETTY IMAGES: Corbis Historical/Fine Art (kubizm, Portrait of Pablo Picasso, Juan Gris); SHUTTERSTOCK: 2009fotofriends (piramidy), Africa Studio (akcesoria plażowe), AlenKadr (sztućce), Alexlukin (liść kasztanowca), AlMon (róże), Andrey Eremin (orzechy laskowe 2), Ann Precious (kartka w kratkę), Coprid (plastelina), Diana Taliun (orzechy włoskie 1), Dima Sobko (świeca sześcian), Ekler (przybory geometryczne), fotohunter (bombki), Guryanov Oleg (termometr), HitToon.Com (profesorek), ignatius 63 (świeca prostopadłościan, świeca walec), Igor_S (suwmiarka), iralu (pizzeria), Ivancovlad (bransoletka), Jezper (schody), John Kasawa (klocki), Jose Ignacio Soto (zamek Chambord we Francji), Lipskiy (latarnia), Lorelyn Medina (dzieci z wycinankami), Mushakesa (talerz), Nordling (kredki świecowe), number-one (czekolada), Okuneva Tatiana (pizza), Olesya Feketa (dziecko na wadze), Paddington (słoik miodu), Peter Zaharov (ogród), Premysl (klomb), Provizart (chleb trójkąt), prudkov (świeca kula), remik44992 (drogowskazy), Slawomir Kruz (globus), Stanley Loong (Tower Bridge w Londynie), Sundra (plaża), TTphoto (ogród), undrey (chleb), Veronika Rumko (zeszyt), Virinaflora (dzieci); THINKSTOCK/GETTY IMAGES: altrendo nature (motyl), Comstock (liść klonu), Hemera (kredki, kwiaty, owoce, tablica), iStockphoto (bele słomy, bębenek, bratek, budka dla ptaków, jabłko, kościół w górach, lizaki, most w Lucernie, pergamin, szafa, trawa, witraż), PhotoObjects.net (ławka, świeca stożek), Zoonar (cytryna, motyl) oraz Krzysztof Chojnacki (wycinanki ludowe); Maciej Wróbel (lusterko, znaki drogowe)
Galerie. SHUTTERSTOCK: Mikadun (Taj Mahal), Radoslaw Maciejewski (zamek w Kórniku).

klasa 7
Zadania: Elżbieta Jabłońska, Maria Mędrzycka 
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Anna Drążęk, Aleksandra Gębura, Ewa Rucińska, Elżbieta Zięcina
Redakcja językowa: Zofia Psota 
Rysunki: Sławomir Życiński, Marek Nawrocki 
Konsultacja merytoryczna: Barbara Sasim-Leciejewska

klasa 8
Zadania: Elżbieta Jabłońska, Jerzy Janowicz, Maria Mędrzycka
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Anna Drążęk, Aleksandra Gębura, Ewa Rucińska
Redakcja językowa: Zofia Psota
Rysunki: Sławomir Życiński, Marek Nawrocki
Konsultacja merytoryczna: Barbara Sasim-Leciejewska

Meine Deutschtour

klasa 7

podręcznik
Autor tekstów: Ewa Kościelniak-Walewska
Korekta językowa: Sabine Leitner
Udział w nagraniach: Boris Bahr, Merle Fischer, Sabine Leitner, Helmut Lüders, Sebastian Lüders, Maximilian Jarczyk, Theresa Jarczyk, Imanuel Leiserowitz i Laura Urraca-Makuch
Realizacja i montaż: Iwo Klimek, I.M.I. Studio
Karty do pracy z filmami: Elżbieta Kozłowska, Sylwia Mróz , Małgorzata Kosacka

zeszyt ćwiczeń
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Dorota Wańkiewicz
Redakcja językowa: Boris Martin Bahr, Sabine Leitner, Anna Wankiewicz - Heise, Agata Wojtko, Alicja Zarzycka, Elke Zowul,
Ćwiczenia: Katarzyna Szachowska
Fotografie: Shutterstock , Archiwum Nowej Ery
Udział w nagraniach: Boris Bahr, Merle Fischer, Sabine Leitner, Helmut Lüders, Sebastian Lüders, Robert Sidor i Laura Urraca-Makuch
Realizacja i montaż: Iwo Klimek, I.M.I. Studio
Karty do pracy z filmami: Elżbieta Kozłowska, Sylwia Mróz , Małgorzata Kosacka
Montaż i authoring filmów: Jarosław Jabłoński
Licencje filmów: ©Education Clip Library 2012 Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o.,  ©ITN Source 2014 i 2016 by ©4Learning 2010 Opracowanie i adaptacja Nowa Era Sp. z o.o., © ZDF Enterprises GmbH

klasa 8

podręcznik
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Dorota Wańkiewicz
Autor tekstów: Ewa Kościelniak-Walewska
Korekta językowa: Sabine Leitner
Udział w nagraniach: Boris Bahr, Merle Fischer, Sabine Leitner, Helmut Lüders, Sebastian Lüders, Maximilian Jarczyk, Theresa Jarczyk, Imanuel Leiserowitz i Laura Urraca-Makuch
Realizacja i montaż: Iwo Klimek, I.M.I. Studio, Studio Andrzej Rewak 

zeszyt ćwiczeń
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Dorota Wańkiewicz
Redakcja językowa: Boris Martin Bahr, Sabine Leitner, Anna Wankiewicz - Heise, Agata Wojtko, Alicja Zarzycka, Elke Zowul,
Ćwiczenia: Małgorzata Kosacka, Ewa Kościelniak-Walewska
Fotografie: Shutterstock , Archiwum Nowej Ery
Udział w nagraniach: Boris Bahr, Merle Fischer, Sabine Leitner, Helmut Lüders, Sebastian Lüders, Robert Sidor i Laura Urraca-Makuch
Realizacja i montaż: Iwo Klimek, I.M.I. Studio
Karty do pracy z filmami: Elżbieta Kozłowska, Sylwia Mróz, Ewa Kościelniak-Walewska
Montaż i authoring filmów: Jarosław Jabłoński
Licencje filmów: © Tellus Vision Production AB © ZDF Enterprises GmbH

NOWE Słowa na start!

klasa 4
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Katarzyna Wojciechowska
Redakcja językowa: zespół
Fotoedycja: Paulina Łukaszewska
Ćwiczenia: zespół
Ilustracje: Marcin Koziełło, Marcin Franczak
Fotografie: Shutterstock. 

klasa 5
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Katarzyna Wojciechowska
Redakcja językowa: zespół
Fotoedycja: Paulina Łukaszewska
Ćwiczenia: zespół
Ilustracje: Marcin Koziełło, Marcin Franczak, Marek Nawrocki, Przemysław Kłosin
Fotografie: Shutterstock 

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Katarzyna Wojciechowska
Redakcja językowa: zespół
Fotoedycja: Magdalena Dzwonkowska
Ćwiczenia: zespół
Ilustracje: Marcin Franczak
Fotografie: Shutterstock, Thinkstock.

klasa 8
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Katarzyna Wojciechowska
Redakcja językowa: zespół
Fotoedycja: Magdalena Dzwonkowska
Ćwiczenia: zespół
Ilustracje: Marcin Franczak
Fotografie: Shutterstock

Planeta Nowa

klasa 5
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Jan Niedźwiecki
Redakcja językowa: Anna Lota
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Fotografie: Getty Images: E+/prasit chansarekorn (Himalaje); iStock Editorial - Africanway (stragan z pamiątkami w Tanzanii), Krzysztof Nahlik (zamek Pieskowa Skała), mariusz_prusaczyk (zamek w Ogrodzieńcu), Rstelmach (zamek w Bobolicach); iStock: Unreleased/ugurhan (wioska Masajów); iStockphoto: AnnaDudek (ruiny zamku w Mirowie), Bartosz Hadyniak (Masajka niosąca wodę), ewg3D (żaglówki), Mario Faubert (wioska w Kenii), Michael Utech (lodowiec Aletsch w Alpach), MisoKnitl (Lodowiec Fedczenki w Pamirze), mskorpion (Pojezierze Mazurskie z lotu ptaka, Mikołajki, Giżycko), Nivellen77 (ruiny zamku w Olsztynie), Piotr Sobczyk (Dolina Pięciu Stawów Polskich), Swen_Stroop (Dolina Białki w Tatrach), Vetta/brittak (pasterz); Techmex S.A. (zdjęcie lotnicze Krakowa); Wikipedia: old_s (śluza Karwik).
Filmy: Getty Images: Creatas Video/peter_wolf (Półwysep Helski), Creatas Video/querbeet (Warszawa), Getty Images Plus/Creatas Video+ /gustavofrazao (Amazonia), Vetta/SimonSkafar (wydma w Namibii).
Animacje: Bartosz Chorąży, Piotr Ratajski, Julia Stanecka, Dawid Antczak, Marta Dettlaff (półkula północna i półkula południowa, półkula wschodnia i półkula zachodnia); NASA's Scientific Visualization Studio/AMSR2 data courtesy of the Japan Aerospace Exploration Agency – JAXA (śnieg i lód na półkuli północnej).

klasa 6
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Justyna Leszko
Redakcja językowa: Agnieszka Szymanowska-Pancer
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Animacje: Archiwum Nowej Ery (szerokość i długość geograficzna, ruch obrotowy Ziemi ruch Słońca na widnokręgiem, piramida płci i wieku społeczeństwa).
Filmy: GETTY IMAGES/istockphoto: adartconnex (ferma wiatrowa w Danii), Borovikk (kombajny na polach w Danii), lixuyao (roboty malujące karoserię samochodu w Niemczech), muuraa (skalne miasto w Czechach), Schroptschop (gejzer Strokkur), Valery Kudryavtsev (kopalnia odkrywkowa w Rosji).

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Jan Janus, Dariusz Ortman, Paweł Przybylski
Redakcja językowa: Anna Lota, Agnieszka Szymanowska-Pancer
Zadania: Justyna Knopik, Maria Kucharska, Ryszard Przybył, Kamila Skomoroko, Alina Witek-Nowakowska
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Fotografie: Shutterstock: Repina Valeriya (rzepak), rsooll (pszenica), smereka (owies), Vaclav Mach (chmiel) 
Ilustracje: Elżbieta Buczkowska, Rafał Buczkowski, Przemysław Kłosin, Marcin Oleksak, Joanna Ptak
Animacje: Marek Nawrocki
Ilustracje interaktywne: Rafał Buczkowski 
Mapy: zespół kartograficzny

klasa 8
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Piotr Jaworski
Współpraca redakcyjna: Paulina Rosiak, Dorota Urbaniak
Redakcja językowa: Agnieszka Szymanowska-Pancer
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz
Fotografie: BE&W/Science Source/Bruce Brander (głód w Somalii); Fundacja Marka Kamińskiego (Marek Kamiński na biegunie północnym); Getty Images/iStock Editorial/Sohadiszno (pasterz ze stadem bydła); Jerzy Surdel (zamieć śnieżna, Marek Kamiński na biegunie południowym); NASA: Goddard Space Flight Center Scientific Visualization Studio (zmiany zasięgu paku lodowego w Arktyce); SHUTTERSTOCK: Denis_A (wybuch wulkanu), E. Glanfield (lawa wpływająca do morza), Fotos593 (wybuch wulkanu), Papa Bravo (Indianie), Paul Vinten (pasterstwo koczownicze, wielbłądy), PunyaFamily (sadzenie ryżu), Sura Nualpradid (kobieta z Afryki), wavebreakmedia (rodzina europejska).
Interaktywne galerie zdjęć: Rafał Buczkowski, Adam Gierasimiuk
Mapy interaktywne: Rafał Buczkowski
Film ze zdjęć: Rafał Buczkowski
Mapy: zespół kartograficzny Nowej Ery

Puls życia

klasa 5
Opracowanie i redakcja merytoryczna: Anna Kłopotek, Piotr Kosznik
Animacje: Rafał Buczkowski; © Nowa Era: Obserwacje mikroskopowe, Sposoby oddychania organizmów, Klasyfikacja organizmów, Pęd. Budowa i funkcje łodygi, Modyfikacje liści, Mchy, Cykl rozwojowy roślin okrytonasiennych
Licencje filmów: © Science Bank: Składniki chemiczne organizmów
Polskie opracowanie i adaptacja: Nowa Era Sp. z o.o. 2012

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Piotr Kosznik
Redakcja językowa: Aleksandra Kowalczyk-Pryczkowska
Zadania: Jolanta Holeczek, Barbara Januszewska-Hasiec
Animacje: Adam Gierasimiuk, Marek Nawrocki, Marek Lelek (udźwiękowienie animacji)
Ilustracje: Rafał Buczkowski, Ewa Kaletyn, Agata Knajdek
Licencje filmów: © Discovery Education 2017
Polskie opracowanie i adaptacja: Nowa Era Sp. z o.o. 2012

klasa 8
Opracowanie i redakcja merytoryczna: Piotr Kosznik
Animacje: Rafał Buczkowski; © Nowa Era: Budowa DNA, Doświadczenia Mendla, Dziedziczenie grup krwi, Przyczyny mutacji genowych, Działanie doboru naturalnego, Organizm a środowisko, Konkurencja, Pasożytnictwo, Łańcuch pokarmowy

Spotkania z fizyką

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Dorota Brzozowiec-Dek, Miłosz Budzyński, Agnieszka Grzelińska
Redakcja językowa: Anna Lisiecka, Agnieszka Sieczak, Kinga Tarnowska, Marta Zuchowicz
Zadania: Bartłomiej Piotrowski
Fotoedycja: Ewa Szymańska, Bogdan Wańkowicz
Skład: Adam Poczciwek
Fotografie: EAST NEWS/Reporter/Piotr Płaczkowski (ćwiczenia ratowników na lodzie); GETTY IMAGES/Sports Illustrated/John Biever; SHUTTERSTOCK: voylodyon (tęcza), jan kranendonk (karuzela), Stephen Bonk (kajak), Zdorov Kirill Vladimirovich (motorówka), somchaij (kropla wody), Tomasz Ryszewski, tubuceo, Denise Kappa, StudioOneNine (kij bejsbolowy), BlueSkyImage (kobieta z walizką), Pongmanat Tasiri (wazon z kwiatami), Mino Surkala (samochód), Nikiforov Alexander (tramwaj), Katvic (bojer), DenisNata (kajak), ChameleonsEye (kolejka górska), ermess (pojazd na baterie słoneczne), Marc van Vuren (lokomotywa elektryczna), Filip Olejowski (mikser), Maksim Toome (samochód), Iconic Bestiary, Maridav (biegacz), Phase4Studios (wystrzał z broni), Paulo M. F. Pires (odrzutowiec), Prasit Rodphan (pociąg towarowy), Kenkistler (plaża), Photographee.eu (stolarz), gresei, Tim UR (szklanka z lodem), TOMO (para nad jeziorem); THINKSTOCK/GETTY IMAGES/iStockphoto (linie energetyczne), (strzykawka), (zimowy krajobraz); Anna Budzyńska (dłoń z balonem z wodą, spinacze na folii na wodzie, siłomierz z klockiem, linijka z monetą i linijka z papierem, wszystkie doświadczenia w dzienniku laboratoryjnym); Andrew Davidhazy, Professor Imaging and Photographic Technology School of Photo Arts and Sciences/RIT; Bogdan Wańkowicz (łączące się stróżki wody); Agnieszka Żak (spinacz na wodzie, menisk wklęsły), (czajnik)
Rysunki: Miłosz Budzyński: temat 5 zad. 4, temat 6 zad.3, temat 14 zad.32, temat 31 zad.2, temat 32 zad.2, temat 33 zad.1, temat 36 zad.2, temat 39 zad.1, Andrzej Dukata: Dziennik laboratoryjny do tematu 6, Testy powtórzeniowe do działów I, III, IV, V, VI, VII, VIII, temat 11 zad. 4 i 8, temat 17 zad. 1, temat 19 zad. 3, temat 20 zad. 4 i 5, temat 21 Przykład, temat 22 zad. 4, temat 24 zad. 1, temat 25 zad. 4, temat 28 zad. 5, temat 37 zad.4, temat 38 zad. 1, Karta wzorów s. 3 i 4, pozostałe rysunki: Ewelina Baran, Agata Knajdek, Joanna Ptak, Maciej Galiński
Mapa: Nowa Era

klasa 8
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Miłosz Budzyński, Agnieszka Grzelińska, Dorota Okulewicz
Redakcja językowa: Zofia Psota
Zadania: Bartłomiej Piotrowski
Fotoedycja: Katarzyna Iwan-Malawska
Skład: Adam Poczciwek
Fotografie: BE&W: ALAMY LIMITED (organy, skuter podwodny), ALAMY LIMITED/JONATHAN EASTLAND (nadawanie sygnałów świetlnych); Diomedia: Science Source/Ted Kinsman (trybolunimescencja); Forum: Andrzej Sidor (ligawka); SHUTTERSTOCK: Anatoly Menzhiliy (dźwig na morzu), Anton Kozlovsky (dzwonek), arek_malang (rozmawiające kobiety), Cathy Keifer (robaczek świętojański), Cernecka Natalja (harfa), chuyuss (rzutnik do przeźroczy), Gavel of Sky (rozmowa przez telefon stacjonarny), geranan (odbicie w kropli wody), jsouthby (chłopiec puszczający samolocik), Kyslynskyyhal (trombita), Nikolai Tsvetkov (malowanie pistoletem), Pelevina Ksinia (dzieci zjeżdżające na sankach), Pi-Lens (instalacja gazowa), pinta.t.s (flet poprzeczny), Pressmaster (rozmowa przez telefon komórkowy), superjoseph (fluorescencyjna ryba głębinowa), Vikulin (czerwony gwizdek), wawritto (banknot w świetle UV), Yellow Cat (gwizdek); Thinkstock/Getty Images: iStockphoto - egal (formowanie gałki lodów), missisya (dwie stalowe beczki); Wikimedia Commons/freestofrobbies, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license (aberracja chromatyczna); Anna Budzyńska (pole magnetyczne wokół zwojnicy, doświadczenie z Klatką Faradaya, doświadczenie z namagnesowanym gwoździem, doświadczenie ze szklanką wody, doświadczenie z latarką, siłomierz), Ewelina i Bogdan Wańkowiczowie (pola magnetyczne wokół magnesów sztabkowych i podkowiastych, elementy silnika elektrycznego, stół bezcieniowy, zwierciadła odwrócone, odbicie w łyżce).
Rysunki: Ewelina Baran, Zuzanna Dudzic, Andrzej Dukata, Agata Knajdek, Joanna Ptak, Wioleta Herczyńska

Tajemnice przyrody

klasa 4
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Anna Kłopotek 
Redakcja językowa: Aleksandra Kowalczyk-Pryczkowska 
Fotoedycja: Bogdan Wańkowicz 
Animacje: Bartosz Chorąży, Piotr Ratajski, Julia Stanecka, Dawid Antczak, Marta Dettlaff, Jarosław Michalecki, Tomasz Lasotta 
Fotografie: Shutterstock ( Grobla Olbrzyma, Angel Falls, sekwoja, jezioro Turkusowe, Blue Hole, rozwielitka, pantofelek, okrzemki), Panthermedia (oczlik, chmura burzowa), Shutterstock (stare mapy, mgła, chmura warstwowa, chmura kłębiasta, mątwa, poskoczek mułowy, pchła),  Thinkstock (podnawka), Nick Bergkessel Jr (pałanka), Shutterstock ( owczarek niemiecki, owczarek podhalański, mops, labrador, zaprzęg husky), Corbis ( krętek boreliozy, kostki słuchowe, komórka jajowa, plemnik, zapłodnienie, tkanka kostna, tkanka chrzęstna, neuron, tkanka mięśniowa),  Dennis Kunkel ( bakteria), Dr. David Phillips/ (paciorkowiec), Shutterstock ( dzieci na drabinkach, dziecko śpiące, dziecko w wannie, odmowa palenia).
Mapy: Nowa Era Sp. z o.o. zespół kartograficzny

Teen Explorer

klasa 7
Autorzy: Angela Bandis. Diana Shotton, Phillip McElmuray
Współautorzy: Marjorie Jane Rosenberg (Review), Kim Ashmore (Starter), Nicholas Rattenbury (Skills Checkpoint), Matthew Hancock (Explorers Club)
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Urszula Ruzik-Kulińska
Korekta językowa: Graham Carr, Agata Wojtko
Fotografie: Alamy, Getty Images, iStockphoto.com, National Geographic Creative, Robert Harding, Shutterstock, MPS Limited
Licencje filmów: National Geographic Learning
Nagrania: Studio Andrzej Rewak

To jest fizyka

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Dorota Brzozowiec-Dek, Agnieszka Grzelińska
Redakcja językowa: Marta Zuchowicz
Zadania: Marcin Braun, Ewelina Śliwa
Fotoedycja: Ewa Szymańska
Skład: Adam Poczciwek
Fotografie: Shutterstock: Bayanova Svetlana (jabłko), cofkocof (karuzela), Elena Schweitzer (czekolada), ESB Basic (dziewczyna jedząca obiad), Falkiewicz Henryk (parówki), Iablonskyi Mykola (stół), ILYA AKINSHIN (grzałka), Luminis (samochód), Mario Savoia (rowerzysta), Milkovasa (hamulec rowerowy), Petr Student (ciężarówka), ra-design (drewniany klocek), valdezrl (piorun), Agnieszka Żak - pozostałe
Rysunki: Adam Dukata - pozostałe, Antoni Frontczak (sanie), Ewa Pawińska (D Prędkość względna - samochody, D Droga w ruchu prostoliniowym jednostajnie przyspieszonym, Dźwignie zad. 1 i 2, Maszyny proste zad. 2-4), tablica informacyjna, Joanna Ptak (naczynia z wodą), Ewelina Baran, Marta Tarkowska, Wioleta Przybylska, Elżbieta Buczkowska, Przemysław Kłosin, Marcin Oleksak (Maszyny proste zad. 1, D Ciepło właściwe)

klasa 8
Opracowanie redakcyjne: Agnieszka Grzelińska
Redakcja językowa: Piotr Niewiadomski
Zadania: Marcin Braun, Ewelina Śliwa
Fotoedycja: Katarzyna Iwan-Malawska
Skład: Adam Poczciwek
Fotografie: Archiwum Nowej Ery (świetlówka); Getty Images - Photolibrary/Ed Reschke (komórki skórki cebuli), Popperfoto/Leo Mason (kamera trójwymiarowa); Panthermedia - Harald Richter (samochód); Shutterstock - aabeele (biegnąca dziewczyna), Andy Dean Photography (palmy), Anthony Berenyi (czajnik), Arman Zhenikeyev (słuchanie radia), BESTWEB (burza), Brasiliao (elektrowóz), Chad McDermott (gra w golfa), Dariush M. (kamera filmowa), design56 (żarówka), ene (laptop), Gergo Orban (wyścigi konne), glenda (P6 – łódka(a)), Gordan (P6 – żaglówka (b)), Jukub Cejpek (blok mieszkalny), Keith Muratori (telewizor plazmowy), Khirman Vladimir (huśtawka), LesPalenik (telewizor), Liliya Kulianionak (ślimaki), marco cappalunga (jogging), mato (ogniwo słoneczne), Matthias Straka (indukcja), Offscreen (lampa), Peter Gudella (P4 – samochód), Philip Lange (elektrownia jądrowa), Pindyurin Vasily (kamera video), Rena Schild (D Sport – rowerzysta), Roberto Caucino (narciarz), Salvador Garcia Gil (P6 – żaglówka (c)), Schmid Christophe (pływak), Scott Latham (kot), Ulga (garnek), Vadim Ponomarenko (gra na gitarze), Vakhrushev Pavel (kolektor słoneczny), Wiktor Bubniak (P4 – rowerzysta); Thinkstock/Getty Images - iStockphoto/Gudella (mikrofalówka); Agnieszka Żak (doświadczenie z gitarą, doświadczenie z siłomierzem, doświadczenie z laserem i dwiema żyletkami).
Rysunki: Andrzej Dukata

Wczoraj i dziś

klasa 4
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Tomasz Bach, Paweł Niewiadomy
Redakcja językowa: Aleksandra Bednarska
Fotografie: GIRO/SE/Andrzej Lange (polski kontyngent), Marek Michalak (bandera), archiwum J.Fila (ruiny Warszawy), Kamil Jóźwiak (baza lotnicza), Wojciech Stróżyk (piłkarze na stadionie), Shutterstock:(flaga, mężczyzna w bibliotece, plakaty ze swastyką)
Ilustracje: Marek Nawrocki, Marta Długokęcka, Elżbieta Buczkowska, Ewelina Baran, Wioleta Herczyńska
Zadania: Tomasz Maćkowski, Bogumiła Olszewska, Wiesława Surdyk-Fertsch
Film: Krzyżacy (produkcja: Trzygłów – Pokazy Historyczne Igor D. Góriewicz)
Lektor: Tomasz Kozłowicz
Nagranie, montaż i udźwiękowienie: Start International Polska Sp. z o.o.
Mapy: Zespół kartograficzny NE

klasa 7
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Michał Błaut, Stefan Horak, Pamela Sierla-Próchnicka, Arkadiusz Wasilewski
Redakcja językowa: Aleksandra Bednarska
Fotoedycja: Magdalena Dzwonkowska
Zadania i teksty: Ewa Fuks, Iwona Janicka, Katarzyna Panimasz
Fotografie: Archiwum Nowej Ery (Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym, Wędrowiec nad morzem mgły, Dama z gronostajem, Na Judahu skale, Pan Tadeusz); Gallo Images Poland/Getty Images: Corbis/Leemage (rewolucja lutowa w Paryżu w 1848 r.), DEA/A. DAGLI ORTI (zgromadzenie w Budapeszcie w 1848 r.); BE&W/bpk (barykada w Berlinie w 1848 r.); TopFoto (moda lat dwudziestych).
Lektor: Tomasz Kozłowicz
Nagranie, montaż i udźwiękowienie: Start International Polska Sp. z o.o.
Mapy: zespół kartograficzny

Teraz egzamin ósmoklasisty Arkusze Matematyka
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Jan Baranowski, Anna Nałęcz
Redakcja językowa: Zofia Psota
Rysunki: Elżbieta Król
Konsultacja merytoryczna: Barbara Galas, Aleksandra Gębura

Teraz egzamin ósmoklasisty Repetytorium Język polski
Zadania i przykładowe formy wypowiedzi: Izabela Saganowska, Julia Grzechowska,
Natalia Grzybowska, Anna Cisowska
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Karina Kosicka
Redakcja językowa: Agnieszka Gzylewska
Wykaz źródeł tekstów: Kochanowski Jan, O żywocie ludzkim, https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/fraszki-ksiegi-pierwsze-o-zywocie-ludzkim-fraszki-to-wszytko.html; Krasicki Ignacy, Lew i zwierzęta, https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/lew-i-zwierzeta;
Kurach Jowita, Przestrzeń do myślenia. Rozmowa z podróżnikiem Markiem Kamińskim, https://dzikiezycie.pl/archiwum/2008/listopad-2008/przestrzen-do-myslenia-rozmowa-z-podroznikiem-markiem-kaminskim; Leśmian Bolesław, Szewczyk, [w:] Zwiedzam wszechświat. Wybór wierszy, Świat Książki, Warszawa 2006, s. 131–132; Liebert Jerzy, Na lipę czarnoleską [w:] Gusła, www.wolnelektury.pl/katalog/lektura/gusla/ [dostęp w dniu 02.12.2017]; Majdan Krzysztof, Dobry robot to nieporadny robot. O efekcie Pratfalla wśród maszyn, https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/interakcja-ludzi-z-robotami-jakie-roboty-lubimy-najbardziej/6zbc36w; Mickiewicz Adam, Pan Tadeusz, https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pan-tadeusz.html#s24; Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Biblia Tysiąclecia, Wydawnictwo Pallottinum, Poznań 2003;
Saint-Exupéry Antoine de, Mały Książę, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 1998, s. 32–34;
Schmitt Eric-Emmanuel, Oskar i pani Róża, przekł. B. Grzegorzewska, Wydawnictwo Znak, Kraków 2005, s. 7–8;
Sienkiewicz Henryk, Krzyżacy, https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/krzyzacy-tom-drugi.html; Sienkiewicz Henryk, Quo vadis, https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/quo-vadis.html;
Słowacki Juliusz, Balladyna, https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/balladyna.html; Słownik języka polskiego PWN [dostęp w dniu 27.07.2018 r.]; Żeromski Stefan, Syzyfowe prace, https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/syzyfowe-prace.html#s17

Teraz egzamin ósmoklasisty Repetytorium Matematyka
Zadania: Jerzy Janowicz
Opracowanie redakcyjne i redakcja merytoryczna: Jan Baranowski, Magdalena Spalińska
Redakcja językowa: Aleksandra Hofman, Monika Ochnik, Zofia Psota, Kinga Tarnowska
Rysunki: Elżbieta Król
Konsultacja merytoryczna: Aleksandra Gębura, Jacek Klisowski, Barbara Sasim-Leciejewska

 


Wybrane dla Ciebie